Fizyka medyczna ratuje życie
Rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych spowodował, że fizyk medyczny stał się nieodłącznym i bardzo ważnym elementem zespołów medycznych. Tajniki swojej pracy zdradził w Polskim Radiu 24 Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
2017-01-24, 13:21
Posłuchaj
Fizyk medyczny to pracownik służby zdrowia zajmujący się tą stroną terapii, która oparta jest na wiedzy z nauk ścisłych. Specyfika tego zawodu wymaga jednak nie tylko znajomości fizyki, na której oparte są metody diagnostyki i terapii, ale również typowej wiedzy medycznej jak anatomia, biologia, biochemia i biofizyka. Praca z pacjentem wymaga również medycznych znajomości psychologii i praw etyki.
- Jeśli ktoś ma nowotwór i trafia do Centrum Onkologii, poddawany zostaje diagnozie i terapii przez lekarzy onkologów. Kiedy jednak zapada decyzja o tym, że konieczna jest radioterapia, wówczas lekarze oddają pacjenta w ręce fizyków medycznych – tłumaczył Dariusz Aksamit. - To oni wykonują plan leczenia. Specjalizują się w tym, jak promieniowanie oddziałuje z materią, jakiej energii użyć. Krótko mówiąc: co zrobić, żeby wykonać zalecenie lekarza i dostarczyć określoną dawkę promieni do guza – dodał fizyk.
Jak podkreślił gość audycji 80 % fizyków medycznych zajmuje się radioterapią onkologiczną. - Moja praca może ratować ludziom życie lub poprawiać je. Poruszam się w obszarze od diagnostyki medycznej po terapię i ochronę radiologiczną – powiedział ekspert.
- Zwiększa się liczba chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. To są rzeczy, które dotyczą nas wszystkich i każdy, prędzej czy później będzie miał z nimi do czynienia. Ja wolałem być po tej dobrej stronie monitora – zażartował gość audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Artur Wolski
Polskie Radio 24/kawa
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 24.01.17
Godzina emisji: 11.45
REKLAMA