W tym tygodniu rozmowy o spłacie zadłużenia Grecji

Przedstawiciele kredytodawców mają rozmawiać w tym tygodniu w Atenach o programie oszczędnościowym jaki ma wprowadzić Grecja. Wciąż nie ma jednak zgody Grecji na wszystkie propozycje wierzycieli, ponieważ są one kosztowne. O tym, czy dojdzie do porozumienia w trakcie rozmów, rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Marek Zuber, dr Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski) i Jakub Kurasz (firma doradcza PWC).

2017-02-13, 11:01

W tym tygodniu rozmowy o spłacie zadłużenia Grecji
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

13.02.17 Marek Zuber, dr Waldemar Kozioł i Jakub Kurasz o programie oszczędnościowym dla Grecji
+
Dodaj do playlisty

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego bez redukcji długu nie uda się uratować Grecji, ponieważ nie będzie ona w stanie spłacać kolejnych rat kredytów. Europejscy wierzyciele twierdzą z kolei, że trzeba wdrażać reformy i „zaciskać pasa”.

Jak zauważył Jakub Kurasz, rok 2017 jest okresem wielkich decyzji politycznych. - Zwłaszcza wybory w Niemczech będą miały ogromny wpływ na to, w jaki sposób Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i same Niemcy będą mówiły w sprawie Grecji – podkreślił. Jego zdaniem będą się one jednak starały bardziej zaspokoić nastroje w krajach macierzystych niż oczekiwania Greków. – Będzie więc dużo retoryki, dyskusji, a mało klarownych, mocnych decyzji – prognozował Kurasz.

Zdaniem Marka Zubera największym problemem Grecji są „zupełnie inne oczekiwania i prognozy dotyczące szans obsługi długu greckiego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje wierzyciele, głównie kraje strefy euro”. - Jeśli dziś MFW mówi o tym, że ponad 50 proc. kredytów w sektorze bankowym w Grecji to kredyty trudne - czyli albo z opóźnieniem płatności, albo nie spłacane - to, jeżeli dane te są prawdziwe, jest to katastrofa. Kolejnym problemem jest problem reprywatyzacji. Grecja zobowiązała się do wygenerowania 50 mld euro z prywatyzacji, a na razie wygenerowała 1,5 mld euro – wyliczał Zuber.

Dr Waldemar Kozioł zwrócił z kolei uwagę, że jednym z pięciu głównych pól ryzyka jakie wskazuje MFW jest sytuacja sektora bankowego, który „wciąż jest niezrestrukturyzowany i którego sytuacja jeszcze się pogorszyła”.

REKLAMA


Marek Zuber, Jakub Kurasz i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS Marek Zuber, Jakub Kurasz i Waldemar Kozioł/fot.PR24/MS

W programie mowa była także m.in. o danych o inflacji, które ma podać GUS i targach przemysłowych w Hanowerze.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA


Polskie Radio 24/pr


Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 13.02.17

Godzina emisji: 10:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej