W styczniu wzrosła liczba upadłości firm
W styczniu wzrosła liczba upadłości firm - wynika z danych Euler Hermes. Zbankrutowało 69 przedsiębiorstw, podczas gdy w 2016 roku w tym samym czasie - 48.
2017-02-13, 16:27
Analizę przeprowadzono na podstawie informacji opublikowanych w "Monitorze Sądowym i Gospodarczym". Porównano styczeń 2016 r. ze styczniem 2017 roku. W tym okresie niewypłacalność ogłosiło 18 przedsiębiorstw budowlanych, a w roku 2016 było ich 8.
W poprzednim miesiącu dosyć dużo niewypłacalności było w trzech branżach - w budownictwie, w produkcji i usługach.
Grzegorz Błachnio z Euler Hermes powiedział, że w odróżnieniu od tych sektorów, liczba przedsiębiorstw tracących płynność finansową nie zwiększa się w handlu, ale też nie spada. - To świadczy o tym, że rosnący popyt konsumencki, także dzięki programom socjalnym, w pewnym stopniu łagodzi efekty procesów konsolidacyjnych w handlu. Chodzi o wypieranie przez sieci dyskontowe handlu tradycyjnego, ale całkiem nie odwraca tego trendu - dodał.
Z opracowania wynika, że liczba firm tracących płynność finansową dotyczy również sektora wytwórczego i usługowego. Wśród niewypłacalnych w styczniu producentów było m.in. pięć firm z branży metalowo-maszynowej: produkcji i obróbki części, profili, konstrukcji, maszyn.
REKLAMA
Najwięcej firm zbankrutowało na Mazowszu
Największa liczba omawianych przypadków niewypłacalności opublikowanych w styczniu 2017 r. miała miejsce w woj. mazowieckim, małopolskim i śląskim. W porównaniu do roku ubiegłego o "lokalnym zjawisku narastania problemu niewypłacalnych firm można mówić w odniesieniu do województw Polski południowej i południowo-wschodniej, a przede wszystkim małopolskiego (+8), śląskiego (+6), podkarpackiego (+6), czy lubelskiego (+5)". W województwach tych problemy z płynnością finansową notowały równie często firmy produkcyjne, jak i budowlane, często handlowe, dużo rzadziej natomiast usługowe. Odmienną charakterystykę miały niewypłacalności firm w woj. mazowieckim – zdecydowanie dominowały tu przypadki przedsiębiorstw usługowych, także handlowych – a sporadycznie produkcyjnych.
Odwrotną sytuację zaobserwowano w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie przypadków niewypłacalności lokalnych firm było o 6 mniej w stosunku do stycznia 2016 roku.
abo
REKLAMA