Dla producentów zbóż 2016 r. był udany. Jaki będzie 2017 r.?

Zbiory zbóż w Polsce oszacowano na 29,9 mln ton, tj. o 1,9 mln ton (o 7 proc.) więcej niż w ubiegłym roku, a to oznacza, że rok  2016 był  dobrym rokiem dla polskich producentów zbóż, potwierdza Adam Tański z Izby Zbożowo-Paszowej.

2017-02-20, 14:05

Dla producentów zbóż 2016 r. był udany. Jaki będzie 2017 r.?
Ceny pszenicy w skupie poszły w górę. Foto: Bluemoose, lic. CC (wikipedia)

Posłuchaj

O prognozach dla rynku zbóż na 2017 rok mówili w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Michał Koleśnikow, analityk Banku BGŻ Paribas i Adam Tański z Izby Zbożowo-Paszowej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Zbiory były dobre. Trochę gorsze były tylko w przypadku pszenicy, ale jeśli chodzi o pozostałe zboża, to były o kilka procent wyższe niż w latach poprzednich. A więc z tego punktu widzenia, to był dobry rok – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Również Michał Koleśnikow, analityk Banku BGŻ Paribas, podkreśla, że w 2016 roku zbiory zbóż można zaliczyć do udanych.

- Pszenicy na świecie zebrano rekordowo dużo. Po raz czwarty z rzędu produkcja przewyższa zużycie pszenicy na świecie – zwraca uwagę analityk.

Ceny zbóż rosną

Mimo, że nie ma problemów z podażą, ceny zbóż na polskim rynku rosną.

REKLAMA

 - To jest skutek nie tyle wzrostu podaży, ile osłabienia złotego. To spowodowało również wzrost eksportu, a zatem i wzrost cen na rynku krajowym - wyjaśnia Adam Tański.
 
Ważna rola eksportu

Dla naszych rolników - producentów zbóż najważniejszy jest oczywiście rynek krajowy, bo tu lokowana jest największa część zbóż, ale w dobrych, urodzajnych  latach ważny jest także eksport.

- Prawdopodobnie w tym roku łączny eksport to będzie ok. 5 mln ton. Jeśli zatem zbieramy ok. 30 mln ton, to łatwo policzyć, że jest to 1/6 – zaznacza ekspert.

Analitycy Agencji Rynku Rolnego prognozują , że krajowe ceny zbóż w pierwszej połowie tego roku  będą rosły i na przednówku pszenica może być o 2,5 proc. droższa niż w tym samym okresie 2016 r., a pszenica konsumpcyjna i żyto - o 5 procent.

Elżbieta Mamos, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej