"Nasza rachuba czasu jest oparta na mylnym datowaniu narodzin Chrystusa"

Pierwsza część trylogii "Świat Chrystusa" autorstwa prof. Wojciech Roszkowski już na półkach księgarskich. W jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Kiedy? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Dlaczego w datowaniu używamy zwrotu przed i po Chrystusie? Po przeczytaniu tej książki będzie już to dla nas jasne. Historyk i pisarz był gościem audycji Wszystko Jest Historią.

2017-03-04, 14:37

"Nasza rachuba czasu jest oparta na mylnym datowaniu narodzin Chrystusa"
Kalendarz z ok 8 wieku, ilustrujący podział tygodnia na dni, następnie dnia na 96 kwadransów oraz 240 minut (po dziesięć w każdej godzinie) i 960 momentów (czterdzieści w każdej godzinie).Foto: wikicommons

Posłuchaj

04.03.17 Prof. Wojciech Roszkowski: nasza rachuba czasu jest oparta na mylnym datowaniu narodzin Chrystusa
+
Dodaj do playlisty

Prof. Wojciech Roszkowski zajmuje się tematem narodzin i życia Jezusa Chrystusa prawie pół wieku. "Świat Chrystusa" to jego działa życia. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej. Świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi, z których wyrosła nasza kultura.

– To historia świata z 37 lat życia Chrystusa, tzn. od 7 r. p. n. e do 30 r. n.e. Chrystus narodził się najprawdopodobniej w roku 6 ery przedchrześcijańskiej. Książka przedstawia również panoramę tamtego świata z przełomu naszej i tamtej ery w aspekcie historycznym. Rejestruje więc to, co naprawdę wiemy w aspekcie chronologicznym – mówił prof. Wojciech Roszkowski. – Opisuję świat pogański sprzed chrześcijaństwa, który był bardzo skomplikowany ze względu na pokrętne wierzenia, dziwną dla nas mentalność ludzi i wiele zabobonów. Opieram się także na dominujących nurtach filozoficznych, bliskich naszym czasom, jak sceptycyzm, hedonizm czy epikureizm, czyli zawierających ideę wątpienia w religię. Przekaz Chrystusa w tym kontekście jest czasami nie z tego świata – podsumował.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Jędrzej Lipski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 04.03.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej