Kupujemy coraz więcej e-booków i audiobooków, ale to nadal margines rynku książek

Polacy czytają coraz mniej książek, rzadziej sięgają też po prasę drukowaną. Ale - jak się okazuje - od kilku lat systematyczne rośnie rynek książek elektronicznych, mówi w radiowej Jedynce Martyna Bednarczyk z Virtualo.

2017-03-09, 13:52

Kupujemy coraz więcej e-booków i audiobooków, ale to nadal margines rynku książek
E-book. Foto: WaldMedia/Shutterstock.com

Posłuchaj

O wzrostach na rynku książek cyfrowych mówiły w radiowej Jedynce Martyna Bednarczyk z Virtualo i Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki Akustycznej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Polski rynek e-booków cały czas rośnie w siłę. W tym momencie stanowi on ok. 2 – 3 proc. całego rynku książki. Cały czas widzimy zwiększone zainteresowanie klientów nowoczesnymi formami czytania. Poza e-bookami mamy też audiobooki, które stanowią ok. 1 proc. rynku książki, więc składając to wszystko razem, będzie ok. 4 – 5 proc. – wyjaśnia Martyna Bednarczyk.

Duże wzrosty w ostatnim roku

Cały polski rynek książek jest wart ok. 2 mld zł,  wartość rynku e-booków szacuje się na ok. 100 mln zł. Ważne, że ten rynek dynamicznie rośnie.

- Wzrosty w ostatnich latach są bardzo duże. Mówimy tu o 20 – 30 proc., a przy audiobookach jest to nawet 100 proc. rdr – podaje liczby ekspertka. 

Przybywa też fanów audiobooków

Polacy polubili też audiobooki i kupują ich coraz więcej. Jednak to ciągle margines marginesu rynku książki, przyznaje Anna Kotlonek-Kowalik z Biblioteki Akustycznej.

REKLAMA

- Może sięgamy 1 proc. rynku książki w ogóle. Natomiast przyrosty rok do roku są 100-proc. – podkreśla rozmówczyni Jedynki.

Po jakie gatunki literackie sięgamy najchętniej?

Martyna Bednarczyk mówi, jakie gatunki literackie cieszą się największym powodzeniem w przypadku e-booków.

- Bardzo chętnie sięgamy po sensację, po kryminał, po fantastykę. W przypadku fantastyki użytkownicy e-booków znacznie częściej czytają ją, nawet w książkach drukowanych, niż sami czytelnicy druku – tłumaczy ekspertka.

Nieco inne są preferencje czytelników w przypadku audiobooków, dodaje Anna Kotlonek-Kowalik.

REKLAMA

- Najliczniejszym naszym odbiorcą są dzieci, które chętnie słuchają bajek. Wśród starszej młodzieży, w wieku 12 – 14 lat, i wyżej – bez granicy górnej króluje kryminał, ale także sporo fantastyki i po prostu dobrej prozy – wymienia ekspertka.

Zdaniem Martyny Bednarczyk rosnąca popularność e-booków wynika z kilku przyczyn. Na pewno są to książki wygodniejsze w podróży, wraz z upowszechnieniem się laptopów i smartfonów stały się też łatwo dostępne. A poza tym na ogół są tańsze od książek papierowych.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej