Afrykański pomór świń utrzymuje się wśród dzików
O kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików poinformował Główny Inspektorat Weterynarii. W tym tygodniu zarażone zwierzęta stwierdzono na terenach: Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny.
2017-03-10, 20:09
Wirus stanowi śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej. Występuje w Polsce regularnie od 3 lat.
"Obecność wirusa w kraju oznacza nie tylko zagrożenie dla zwierząt, ale też obostrzenia handlowe" - zauważa Jacek Łukaszewicz z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej: "To jest bardzo duże zagrożenie dla eksportu. Jeśli pomór rozprzestrzeniłby się na dalsze części kraju, najprawdopodobniej spotkałoby się to z kolejnymi restrykcjami. To mógłby być dotkliwy cios dla gospodarki, przypomnę że w ostatnim roku wyeksportowaliśmy żywność za niemal 25 miliardów euro" - wskazuje Łukaszewicz.
Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przypomina o stosowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa chowu. Przeniesienie wirusa do gospodarstwa oznaczać będzie tymczasowy zakaz zbywania zwierząt w najbliższej okolicy: "Musimy docierać także do rolników, którzy mają mało liczne stada i przekonywać ich, że od nich również bardzo dużo zależy. W przypadku wystąpienia ASF nie ma znaczenia skala produkcji, konsekwencje dla kraju są takie same" - dodaje Ewa Lech.
Do tej pory w Polsce wykryto 226 przypadków wirusa ASF u dzików. Ogniska choroby u trzody chlewnej wystąpiły ostatnio ponad pół roku temu.
REKLAMA
IAR, jk
REKLAMA