Eksperci: bezkrólewie szkodzi giełdzie
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie ma swojego prezesa. Bezkrólewie szkodzi naszemu parkietowi, podkreślają goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.
2017-03-15, 13:36
Posłuchaj
Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła zgody na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa GPW, a w poniedziałek natomiast z funkcji prezesa zarządu GPW, z powodów osobistych, zrezygnował Rafał Antczak, który na szefa giełdy został powołany na początku tego roku.
Przedłużający się okres bezkrólewia na GPW nie służy i spółce i inwestorom, mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Tomasz Kaczor Kto by miał nie być nowym prezesem GPW, niech pojawi się szybko.
- Kto by miał nie być nowym prezesem, niech pojawi się szybko. Z dwóch powodów. Pierwszy jest strategiczny. To, co się dzieje na giełdach na świecie, to ostra walka pomiędzy parkietami. Taki przedłużający się stan bezkrólewia jest obciążeniem dla firm. Jest też drugi aspekt, istotniejszy. Giełda siedzi w samym środku takiej infrastruktury rynku kapitałowego i jako taka instytucja, poza tym, że jest normalną spółką, powinna być poza wszelkimi podejrzeniami, powinna być wzorem łady korporacyjnego i wszystkiego tego, czego oczekujemy po uczestnikach rynku kapitałowego. To nie jest dobry przykład – uważa Tomasz Kaczor.
Posłuchaj
REKLAMA
Zgadza się z tym Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak mówi, giełda jest ważnym narzędziem wzrostu gospodarczego i ten przedłużający się okres nie jest niczym dobrym.
Andrzej Kensbok Giełda ma swoją rolę do odegrania, nie mówiąc o tym, że jest też oczekiwanie, by przyciągała nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale też inwestorów prywatnych.
- Giełda ma swoją rolę do odegrania, nie mówiąc o tym, że jest też oczekiwanie, by przyciągała nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale też inwestorów prywatnych, żeby na powrót stała się popularna wśród osób lokujących tam swoje oszczędności, dlatego też przedłużający się okres na pewno nie jest niczym dobrym. Ale liczymy na to, że z tej ogromnej grupy kandydatów, których przynosi dzisiejsza prasa, szybko zostanie wyłoniony prezes i sytuacja w tej bardzo ważnej spółce wróci do ładu – mówi Andrzej Kensbok.
Posłuchaj
Całe zamieszanie związane ze zmianą prezesa giełdy, jak dodaje Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, pokazuje także, że procedury wyboru prezesa powinny być zmienione.
REKLAMA
Arkadiusz Pączka To pokazuje, że te procedury są do zmiany.
- To pokazuje, że te procedury są do zmiany – uważa Arkadiusz Pączka. – Przed giełdą wielkie wyzwania, została ona też dość mocno określona w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a za chwilę będzie miała kluczowe znaczenie w obliczu prezentowania całych rozwiązań związanych z OFE. Więc mam nadzieję, że te decyzje zostaną, jak najszybciej podjęte i poznamy nowego kandydata, który uzyska akceptację KNF – dodaje.
Posłuchaj
W środę, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” rada nadzorcza GPW ma delegować Wojciecha Nagela do zarządu i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA
REKLAMA