"A więc wojna!" Wrzesień 1939

1 września 1939 o 6.30 dyżurny spiker Warszawy I Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się przygotowana specjalnie na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski.

2017-04-07, 11:00

"A więc wojna!" Wrzesień 1939
Stefan Starzyński, prezydent Warszawy w latach 1934-1939, od 8 września1939 Komisarz Cywilny przy Dowództwie Obrony Warszawy.Foto: Źr. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

- A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan dalszy - komunikat radiowy odczytany przez Zbigniew Świętochowskiego. (PR, 1.09.1939)
+
Dodaj do playlisty

- Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor! – tak powiedział 5 maja 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck w transmitowanym przez radio płomiennym przemówieniu sejmowym będącym odpowiedzią na żądania Adolfa Hitlera.

Wybuch wojny był nieunikniony.

1 września 1939 o 6.30 dyżurny spiker Warszawy I Zbigniew Świętochowski zerwał plombę w szafie, w której znajdowała się przygotowana specjalnie na tę okoliczność płyta. Rozbrzmiało wycie syren, a następnie słuchacze usłyszeli komunikat o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski. 5 września padł rozkaz ewakuacji Polskiego Radia. Mimo to grupa ochotników pod wodzą Edmunda Rudnickiego podjęła heroiczną decyzję o pozostaniu w walczącym mieście.

Symbolem oporu stały się radiowe przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacława Lipińskiego. Radiowcy trwali na posterunku aż do 30 września.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej