Na szczycie UE o migracji. "Kontrowersyjna sprawa"

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim. To jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Tomaszem G. Grossem, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego.

2017-06-23, 14:30

Na szczycie UE o migracji. "Kontrowersyjna sprawa"

Posłuchaj

23.06.17 Przywódcy UE o migracji. „Kontrowersyjna sprawa”
+
Dodaj do playlisty

Kraje południa, a także Niemcy, uważają, że receptą na kryzys migracyjny jest automatyczne przyjmowanie uchodźców. Kraje takie jak Polska odmawiają, wskazując na niesprawną identyfikację uciekinierów.

– Proponowany nowy, unijny system azylowy jest jeszcze bardziej kontrowersyjny dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej niż ten obecny, tymczasowy, dotyczący relokacji 160 tysięcy uchodźców – komentował z prof. Tomasz G. Grosse.

"Na pewno nie zgodzimy się na to, żeby prowadzić politykę, która będzie zagrażała bezpieczeństwu polskich obywateli" – mówiła w czwartek, w przerwie unijnego szczytu premier Beata Szydło. Dodała, że w kryzysie migracyjnym liczy się także pomoc humanitarna i zaangażowanie finansowe w krajach, w których toczy się w tej chwili wojna, a także ochrona zewnętrznych granic Unii. Pogodzić dwa obozy spróbuje Estonia, która od lipca przez pół roku będzie kierowała pracami Wspólnoty.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/mp

____________________

Data emisji: 23.06.17

Godzina emisji: 13.20

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej