NFZ opublikował listę szpitali, które znajdą się w sieci Ministerstwa Zdrowia
Znamy już listę placówek, które zostały zakwalifikowane do sieci szpitali. We wtorek wieczorem każdy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz szpitali, które znalazły się w sieci w danym regionie. O sieci szpitali mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
2017-06-28, 05:00
Posłuchaj
Placówki które spełniły kryteria i są w sieci, będą miały zagwarantowane ryczałtowe finansowanie przez 4 lata - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Co do zasady kontrakt jest na 4 lata, ale jeżeli w tym okresie w szpitalu coś się zmieni i przestanie spełniać kryteria, to może być z tej sieci usunięty - dodał minister.
Jeszcze przed ogłoszeniem listy wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Szpitali Bogusław Budziński mówił, że według wstępnych szacunków w całym kraju do sieci szpitali zostało włączonych około 760 placówek. W jego opinii, do sieci nie wejdą małe szpitale, które leczyły chorych w trybie jednodniowym.
W ramach sieci szpitali pacjenci zostaną objęci kompleksową opieką i - jeżeli będzie to potrzebne - rehabilitacją również po leczeniu szpitalnym.
Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie z NFZ w trybie konkursowym. Lista placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali wejdzie w życie 1 października, a będzie obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku.
REKLAMA
Według Jerzego Gryglewicza szpitale objęte siecią nie są objęte postępowaniami, konkursami i grą rynkową.
– Koncepcja sieci jest obecna od kilkunastu lat w polskiej ochronie zdrowia. Te szpitale, które nie wejdą do sieci nadal będą mogły się ubiegać o finansowanie w ramach konkursów. Wiele szpitali jednoprofilowych, udzielających świadczeń np. leczących zawałów, może być teraz finansowanych w ramach konkursów. Ochrona pacjentów w kardiologii musi być priorytetem, inaczej będziemy mieli pogorszenie wyników zdrowotnych – mówił gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem eksperta lepiej jest leczyć się w dużych szpitalach wieloprofilowych, ponieważ mamy tam dostęp do większej liczby badań i terapii. – Już dzisiaj możemy wybierać czy leczymy się w szpitalu najbliższym, który niekoniecznie jest nam w stanie zaoferować pełne spektrum zabiegów, czy będziemy leczyć się w szpitalu specjalistycznym, który ma większe możliwości diagnostyczne. Jest jednak wiele dobrych szpitali powiatowych, w które samorządy zainwestowały ogromne środki – mówił Gryglewicz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/kk/PAP
______________________
Data emisji: 27.06.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 15:45
Polecane
REKLAMA