"Kręci mnie bezpieczeństwo". Policjanci będą uczyć bezpiecznej jazdy rowerem
Symulator dachowania i trening w miasteczku ruchu drogowego - to niektóre propozycje policji na sobotę w ramach ogólnopolskiej akcji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów. W I połowie tego roku zginęło ich 138 w ponad 2 tys. wypadków - podała Komenda Główna Policji.
2017-07-01, 09:56
W Warszawie policjanci zapraszają wszystkich rowerzystów na paradę rowerową. Zbiórka o godzinie 10.30 przy ul. Broniwoja w Warszawie, obok siedziby Komendy Głównej Policji. Stamtąd wyruszy parada rowerzystów, ulicami Warszawy na trasie: ul. Puławska – pl. Unii Lubelskiej – ul. Marszałkowska – pl. Bankowy – ul. Andersa – Komenda Stołeczna Policji.
Po paradzie przy siedzibie Komendy Stołecznej Policji odbędzie się piknik edukacyjny, na którym m.in. zostanie pokazany sprzęt policyjny i strażacki. Będzie można skorzystać m.in. z symulatora dachowania i zderzeń, a w miasteczku edukacyjnym dzieci będą miały okazję potrenować jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i technikę jazdy rowerem na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Dla najmłodszych przygotowano także konkursy z nagrodami.
Wideo: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Rady Katarzyny Bujakiewicz
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Ponieważ rower nie wymaga rejestracji, trudno jest podać liczbę jego właścicieli. Policjanci zwracającą jednak uwagę, że nasilenie ruchu rowerowego jest dostrzegalne "gołym okiem". Według szacunków, w 2016 r. sprzedaż rowerów wyniosła ok. 1 mln sztuk, podobnie było w latach 2015 i 2014.
- Wynika z tego, że Polacy chcą uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzyści. Niestety, nie zawsze nasze drogi są dla nich bezpieczne - podkreślają policjanci.
Ponad 2,5 tysiąca wypadków cyklistów w pierwszym kwartale 2017
Od stycznia do maja 2017 r. rowerzyści uczestniczyli w 2 tys. 628 wypadkach, w których zginęło 138 cyklistów, a 2 tys. 379 zostało rannych. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń było nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a ponadto nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Z kolei w 2016 r. rowerzyści uczestniczyli w 4 tys. 737 wypadkach drogowych, w których zginęło 271 rowerzystów, a rannych zostało 4 tys. 298 osób. Większość wypadków z udziałem cyklistów wydarzyła się na terenie zabudowanym – 4 tys. 75, jednak - jak podkreślają policjanci - w terenie niezabudowanym wypadki cechowały się bardzo wysoką liczbą ofiar.
Akcja na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów jest ogólnopolska, organizuje ją Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z komendami wojewódzkim. Odbywa się w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", realizowanej pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.
dad
REKLAMA
REKLAMA