Co zmieni się w pracy sądów powszechnych?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustroju sądów powszechnych. Wprowadza ona zasadę losowego przydzielania spraw sędziom oraz zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu prezesów sądów. O zmianie w Polskim Radiu 24 mówił Mateusz Mroczek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2017-07-26, 09:52
Posłuchaj
Gość zaznaczył, że minister sprawiedliwości zyska nowe, silne kompetencje, w zakresie wpływania na sprawy kadrowe i administracyjne sądów. Mówiąc o znaczeniu nowej ustawy wskazywał, że prezesi sądów nie działają wyłącznie w obszarze administracyjnym. – Prezes ma kompetencje w zakresie wpływania na działalność orzeczniczą sądów. Ma pewne narzędzie, by kształtować pracę sędziów, ich karierę zawodowa, działalność organizacyjną sądów, która może się przekładać na efektywność pracy – tłumaczył.
Mateusz Mroczek ocenił, że ustrojowo rozwiązanie to jest kontrowersyjne, jednak trudno przewidywać, jak zadziała w praktyce.
Zdaniem gościa, jednym z lepszych rozwiązań jest natomiast losowe przydzielanie spraw. – To może przynieść pozytywne skutki i zwiększyć zaufanie obywateli – przekonywał. Zwrócił jednak uwagę na pewne zastrzeżenie. – Jeśli jakiś sędzia wyspecjalizuje się w pewnej kategorii spraw, to przekazywanie takiej sprawy do sędziego, który daną tematyką nigdy się nie zajmował, może wydłużyć postepowanie – powiedział.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 26.07.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 10:45
REKLAMA