W tym roku mniej Polaków wyjedzie na wakacje. Gdzie spędzą urlop?

W tym roku na wakacje wyjedzie 54 procent Polaków. To mniej niż w roku poprzednim, w którym urlop poza miejscem zamieszkania zaplanowało 60 procent rodaków. 

2017-07-31, 13:00

W tym roku mniej Polaków wyjedzie na wakacje. Gdzie spędzą urlop?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Falk Herrmann/Shutterstock.com

Posłuchaj

O tegorocznych wakacjach Polaków mówili w radiowej Jedynce Monika Grabowska z Diners Club Polska i Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Za to już drugi raz z rzędu najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży jest Polska - wynika z badania Diners Club Polska „Plany wakacyjne Polaków 2017”.  

Wakacje w kraju nie takie znowu tańsze

Najpopularniejsze zagraniczne kierunki od ubiegłego roku się nie zmieniły. Wakacje w Polsce nie są tańsze, ale łatwiejsze w organizacji, zauważa Monika Grabowska z Diners Club Polska.

- Stąd też wybór Polski, ale są też pewne minusy. Pogoda nie zawsze dopisuje i często kosz wakacji szybuje w górę, bo trzeba zorganizować atrakcje, o których się nie myślało, jak odpada plaża. Co piąty Polak wybiera się dalej. Największą atencją cieszą się kraje europejskie. W tym roku Bułgaria, Grecja i Hiszpania. A tylko 4 proc. planuje dłuższe wyprawy, na inne kontynenty – mówi ekspertka.

Zdecydowana większość - ponad 70 procent - sama organizuje sobie urlop. Ci, którzy korzystają z biur podróży, najczęściej wyjeżdżają za granicę.

REKLAMA

Aktywny wypoczynek, czy leżenie plackiem?

Wiadomo też, co Polacy robią na wakacjach, dodaje Monika Grabowska.

"

Monika Grabowska Ok. 35 proc. ankietowanych lubi leżeć na plaży i tylko ok. 3 proc. decyduje się na bardzo aktywne, sportowe wakacje.

- Polacy zdecydowanie zwiedzają. Bierny odpoczynek też lubią. Ok. 35 proc. ankietowanych lubi leżeć na plaży i tylko ok. 3 proc. decyduje się na bardzo aktywne, sportowe wakacje – podaje liczby rozmówczyni Jedynki.

Bardziej aktywny wypoczynek wolą panowie.

- Panie natomiast, zapewne po ciężkich miesiącach w pracy i w domu wolą poleżeć na plaży. Ale te panie, które nie leżą na plaży, uczą się nowych form wypoczynku i interesują się różnymi, nawet ekstremalnymi sportami – dodaje Monika Grabowska.

REKLAMA

Większość urlopowiczów się nie ubezpiecza

Niestety, również zdecydowana większość, bo ponad 70 procent wyjeżdżających, w ogóle się nie ubezpiecza. To fatalna praktyka, mówi Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego.

- Namawiam wszystkich, żeby korzystali z ubezpieczeń turystycznych. Oferta tych ubezpieczeń turystycznych, szczególnie wyjazdów zagranicznych, jest bardzo bogata i każdy znajdzie coś dla siebie, z wysokimi, odpowiednimi limitami, dodatkowymi usługami assistance, z rozszerzeniami ochrony, czy to na bagaż, czy następstwa nieszczęśliwych wypadków, czy odpowiedzialność cywilną, w związku np. z tym, że będę pływał na desce windsurfingowej – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Nieraz EKUZ to za mało

Aleksander Daszewski zwraca uwagę, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, może nie wystarczyć.

"

Aleksander Daszewski EKUZ absolutnie nam nie gwarantuje zwrotu kosztów transportu medycznego, a to są bardzo wysokie kwoty.

- EKUZ na zasadzie wzajemności gwarantuje nam świadczenia analogiczne do świadczeń, które są oferowane obywatelowi kraju zdarzenia. Natomiast np. EKUZ absolutnie nam nie gwarantuje zwrotu kosztów transportu medycznego, a to są bardzo wysokie kwoty. Nie wspominając już, że w tych tragicznych sytuacjach EKUZ nie pokryje kosztów transportu zwłok do kraju – mówi Aleksander Daszewski.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że EKUZ dotyczy wyłącznie Europejskiego  Obszaru Gospodarczego, czyli krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Wracając do wybieranych kierunków wyjazdów, popularne przez lata Turcja i Egipt,  w tym roku nie znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce krajów, do których jeździmy.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej