Biskupi ogłaszają w sierpniu 33. miesiąc trzeźwości

Zespół do spraw Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie Polski, co roku przed sierpniem, zwraca się do Polaków z apelem o podjęcie dobrowolnego daru abstynencji w tym okresie. Sierpień jest miesiącem, w którym przypadają rocznice patriotyczne i kościelne, a na szlak pielgrzymkowy wyrusza wielu pątników. Więcej o miesiącu trzeźwości w materiale Marcina Chmielnickiego, reportera Polskiego Radia 24.

2017-08-02, 14:45

Biskupi ogłaszają w sierpniu 33. miesiąc trzeźwości
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Kimery Davis/CC BY 2.0

W tym roku dodatkowym motywem do podjęcia sierpniowej abstynencji jest również Narodowy Kongres Trzeźwości. Odbędzie się on w dniach 21-23 września na UKSW w Warszawie. Jego wiodącym tematem ma być sytuacja polskiej rodziny, która jest pierwszym i fundamentalnym wzorcem budowania trzeźwego społeczeństwa i narodu. Miesiąc trzeźwości w sierpniu jest obchodzony już po raz 33. Według biskupa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości, sierpień zakorzenił się jako miesiąc abstynencji w tradycji polskiego Kościoła.

- Trzeźwość, czyli sięganie po alkohol w małych ilościach i rzadko, obowiązuje wszystkich i zawsze. W sierpniu, który jest miesiącem trudu rolniczego, ważnych rocznic narodowych i świąt maryjnych, Kościół od wielu lat prosi Polaków, by podjęli ten szczególny dar. W naszej ojczyźnie istnieją ogromne problemy związane z nadużywaniem alkoholu. Niestety w Polsce spożycie alkoholu ciągle wzrasta. Istotą nałogu jest ból i utrata wolności, dlatego abstynencja jest szczególnym darem i próbą naszej wolności – powiedział biskup.

Z kolei jak podkreślał profesor Krzysztof Wojcieszek, więcej szkód społecznych bierze się z działania osób nadużywających alkoholu, a nie uzależnionych od alkoholu. – Nazywa się to paradoksem prewencyjnym. W nauce mówi się, że suma szkód, które społeczeństwo doznaje w wyniku nieostrożności w używaniu alkoholu przez nieuzależnionych, jest wyższa niż nieuzależnionych. Celem zmagań nie jest wyłącznie obniżenie liczby alkoholików, ale też zmiana obyczajów, by Polacy nauczyli się żyć w trzeźwości – mówił gość Polskiego Radia 24.

Relacja Marcina Chmielnickiego.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kk/PAP

_______________________

Data emisji: 02.08.2017

Godzina emisji: 09:44


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej