37. Warszawska Pielgrzymka Akademicka idzie na Jasną Górę
3 tysiące uczestników 37. Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej wyruszyło na szlak. Przed nimi prawie 250 kilometrów. Podczas mszy świętej w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu pątników pożegnał kardynał Kazimierz Nycz. Z odpowiedzialnym za zapisy na pielgrzymkę klerykiem Wojciechem Kasprzykiem rozmawiała reporterka Polskiego Radia 24, Małgorzata Głogowska, która towarzyszy pielgrzymom w drodze.
2017-08-05, 20:40
Posłuchaj
Przez najbliższe kilka dni na szlaku będą modlić się i dziękować za miniony rok i modlić się w swoich intencjach. Niektórzy niosą również intencje bliskich, lub przyjaciół. - Pielgrzymka ma charakter pokutny, wstajemy codziennie o godz. 4-5, żeby dojść na dobrą godzinę na nocleg. Centralnym punktem każdego dnia jest msza święta, ale są też godzinki, spowiedzi, rozważanie ewangelii czy różaniec, ale też śpiew, radość czyli taki Kościół młodych - mówił w PR24 Wojciech Kasprzyk.
W kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu studentów i uczniów pożegnał kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski nawiązał w homilii do motta tegorocznej pielgrzymki: „Synu, oto Matka Twoja”. Zaznaczył, że pielgrzymi idą, żeby wszystkim spotkanym na drodze dawać ciche świadectwo, że Kościół ma matkę. - Że idziemy w to szczególne miejsce w Polsce, które wspominamy w tym roku w sposób wyjątkowy, z okazji trzechsetnej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, po to by wyznać wiarę w obecność Maryi w naszym życiu i by wyznać obecność Maryi w życiu Kościoła - mówił metropolita warszawski. - Bo to właśnie pod krzyżem Kościół narodził się z przebitego boku Chrystusa - dodał kard. Nycz.
Duchowny prosił także, aby jedna z intencji, w której będą się modlili pielgrzymi, dotyczyła życia społecznego. - Żebyśmy potrafili wymodlić dla Polski tę wspólnotę i wymodlić tę podstawową jedność w sprawach zasadniczych dla naszego kraju, dla naszej Ojczyzny, abyśmy potrafili udowodnić, że jesteśmy dziećmi tej samej matki - mówił kard. Nycz.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/dp
REKLAMA