BBN: grozi nam pozorna dywersyfikacja dostaw gazu

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ostrzega, że coraz więcej gazu Polska będzie miała z Rosji.

2009-11-06, 15:48

BBN: grozi nam pozorna dywersyfikacja dostaw gazu

BBN opublikował raport dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski. Raport odnosi się również do kwestii porzuconych przez rząd Donalda Tuska projektów, które miałyby uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji. BBN zwraca uwagę, że niektóre projekty rządu - takie jak połączenie gazowe Polski i Czech - w rzeczywistości spowodują zwiększenie dostaw gazu z Rosji. Oznacza to, że nie wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W raporcie czytamy, że część projektów budowy nowych tras przesyłu gazu dokonuje jedynie pozornej dywersyfikacji dostaw. „Budowa terminalu do odbioru gazu skroplonego w Świnoujściu stanowi bezpośrednie połączenie ze złożami na Bliskim Wschodzie, realnie zdywersyfikuje dostawy gazu. Jednak połączenie: Bernau – Szczecin z Niemcami, Gaz Moravia z Czech do Polski i w przyszłości z połączenie Austria - Polska zdywersyfikują szlak transportowy, pozostawiając najprawdopodobniej to samo źródło gazu ziemnego. W konsekwencji może zostać pogłębione uzależnienie Polski od rosyjskich węglowodorów” – alarmują specjaliści BBN.

BBN obawia się również, że budowa terminalu gazowego w Świnoujściu będzie niekorzystna dla Polski, jeśli nie zostaną podpisane dodatkowe umowy na dostawy skroplonego gazu.

Problemem może być również coraz większa ilość gazu sprawdzanego z Rosji.
Analitycy alarmują również, że z podpisanych dotychczas umów wynika, że zakupiony surowiec zapewni ok. 27 % rocznej przepustowości terminalu LNG. „Zwykle w podobnych tego typu projektach na świecie, podstawowy kontrakt zapewnia ok. 80-85% początkowych mocy terminali importowych” – czytamy w raporcie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wstrzymanie budowy interkonektora gazowego Baltic Pipe łączącego Polskę z Danią ma negatywne konsekwencje dla polityki dywersyfikacji dostaw gazu do kraju, ponieważ utrudnia transport surowca z pól gazowych PGNiG położonych na szelfie norweskim.

REKLAMA

Przeczytaj cały raport BBN

(rk)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej