Złoty na stabilnym kursie, inwestorzy czekają na Jackson Hole

Notowania polskiej waluty są stabilne, sprzyja jej sytuacja na globalnych rynkach. Wiele jednak będzie zależeć, co usłyszymy w piątek w Jackson Hole od Szefów Fed i Europejskiego Banku Centralnego.

2017-08-24, 09:32

Złoty na stabilnym kursie, inwestorzy czekają na Jackson Hole
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotr Zajda/Shutterstock.com

Posłuchaj

O kondycji złotego i jego zależności od sympozjum w amerykańskim Jackson Hole, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole./Arkadiusz Ekiert, redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole, w środę złoty miał lekką tendencję do delikatnego osłabiania się względem euro, stąd kurs zmienił się o niecały grosz.

Również notowania złotego wobec innych głównych walut nie zmieniły się znacząco.

− To efekt braku nowych impulsów informacyjnych – wyniki badań koniunktury w strefie euro ukształtowały się blisko oczekiwań, inwestorzy nie usłyszeli też nowych sygnałów od szefa EBC Mario Draghiego. To powstrzymywało inwestorów od decyzji inwestycyjnych, mówi Krystian Jaworski.

Jak dodaje, teraz w centrum uwagi znajdzie się rozpoczynające się dzisiaj trzydniowe sympozjum w amerykańskim Jackson Hole. Najważniejsze wystąpienia – szefowej Fed Janet Yellen i szefa EBC Mario Draghiego zaplanowane są na piątek.

REKLAMA

Dlatego, mówi ekspert, dzisiaj należy się spodziewać stabilizacji kursu złotego względem głównych walut.

Czy Mario Draghi osłabi euro a Yanet Yellen umocni dolara?

O konsekwencjach dla rynków finansowych wystąpień dwojga najważniejszych bankierów świata, piszą w swoim komentarzu porannym analitycy mBanku.

Jak czytamy, choć rynek nie wydaje się oczekiwać przełomowych deklaracji, to jednak to wydarzenie niesie sporą dawkę niepewności dotyczącej w głównym stopniu Mario Draghiego. O ile rynek jest przekonany wobec tego, że nie będzie on wysyłał jastrzębich sygnałów aby dalej nie umocnić wspólnej waluty, to łagodzenie ostatniej jego retoryki wcale nie jest pewne, co z kolei niesie ryzyka dla notowań euro.

Wobec szefowej Fed oczekiwania wskazują na możliwość utrzymania ostatniego przekazu, mimo słabszych danych o inflacji, co powinno umocnić dolara.

REKLAMA

Jarosław Krawędkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej