Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie
W ciągu 8 miesięcy zużyliśmy zasoby, które powinny wystarczyć na cały rok.
2017-08-29, 10:26
Posłuchaj
Zjadamy naszą planetę w zastraszającym tempie, alarmują naukowcy i ekolodzy. Już w tej chwili zużywamy o 70 proc. zasobów więcej, niż Ziemia jest w stanie zregenerować.
- Z roku na rok zużywamy coraz więcej zasobów. W tym roku symboliczny Dzień Długu Ekologicznego obchodziliśmy już 2 sierpnia. Jest to dzień, w którym zużyliśmy już wszystkie zasoby, które mieliśmy do dyspozycji na dany rok. Pozostałą część roku przeżyjemy na kredyt. To oznacza, że zaciągamy pożyczkę od przyszłych pokoleń. To oznacza, że przez nasz styl życia degradujemy planetę, zużywamy zbyt dużo zasobów, poławiamy zbyt dużo ryb, emitujemy zbyt dużo gazów cieplarnianych, które powodują degradację przyrody – mówi Jakub Skrzypczyk z fundacji WWF Polska.
Bardzo negatywny trend
Każdego roku, Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej – w 1993 r. był w październiku, a w 2003 r. we wrześniu. W tym roku był już w sierpniu. Jeśli podtrzymamy ten trend, to w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet, żeby utrzymać obecny styl życia.
- Z roku na rok Dzień Długu Ekologicznego przypada wcześniej, czyli konsumujemy coraz więcej zasobów. Jeśli przewidywania się sprawdzą to w 2020 roku będziemy potrzebowali 2 planet. Jest to wartość uśredniona. Gdyby wyjąć z tej wartości wyłącznie Polskę, to okazuje się, że żyjemy jeszcze bardziej ponad stan. My już zużywamy dwukrotnie za dużo zasobów. To wzmacnia odpowiedzialność każdego z nas, by poprzez codzienne wybory ten stan rzeczy zmieniać – wyjaśnia gość.
REKLAMA
Mądre decyzje polityczne
Największym składnikiem długu ekologicznego jest ślad węglowy, czyli wszystko co jest wynikiem emisji gazów cieplarnianych, które najczęściej pochodzą ze spalania gazów kopalnych.
- Zatem przede wszystkim potrzebujemy mądrych decyzji politycznych. Potrzebujemy zmian systemowych, promowania odnawialnych źródeł energii – przypomina.
Miliardy decyzji
Możemy też dokonywać zmian w życiu codziennym.
- Idąc do sklepu nie musimy brać foliowych reklamówek, lepiej używać toreb wielorazowych. Możemy wybrać rower lub komunikację miejską zamiast jeździć samochodem. Warto kupować produkty certyfikowane, przede wszystkim chodzi o ryby. Jeśli wiele osób podejmie mądre decyzje, to będzie miało to wpływ na całą planetę – dodaje.
REKLAMA
To nasze codzienne wybory mają wpływ na to, czy i jak będą żyły kolejne pokolenia, czyli nasze dzieci i wnuki. Zdaniem WWF nadal jest możliwe odwrócenie negatywnych trendów, wystarczy zrobić niewielki wysiłek.
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA