Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł na nowe inwestycje: firmy w całej Polsce otrzymają zwolnienia z podatków, takie jak w SSE

Specjalne Strefy Ekonomiczne mają objąć cały kraj, a nie tylko obszary inwestycyjne. To kolejny etap tak zwanego Planu Morawieckiego, który wicepremier przedstawił na forum ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. 

2017-09-06, 16:37

Wicepremier Mateusz Morawiecki ma pomysł na nowe inwestycje: firmy w całej Polsce otrzymają zwolnienia z podatków, takie jak w SSE

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: każda gmina bez względu na wielkość i swój charakter, każdy kilometr z ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych Polski, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE) – poinformował resort. Zwiększy to wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł.

Każda inwestująca w Polsce firma będzie objęta przywilejem zwolnienia z CIT

Ogłoszony w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Górskiej "przełomowy projekt koncepcji wsparcia inwestorów w Polsce w ramach instrumentu zwolnień podatkowych" dotyczy nowych inwestycji i będzie funkcjonował równolegle do istniejących obecnie Specjalnych Stref Ekonomicznych - wyjaśnili eksperci. I dodali, że docelowo zastąpi je po 2026 r., kiedy obecne Strefy przestaną istnieć. "Obecna ustawa o SSE będzie tym samym funkcjonowała do końca 2026 r. tylko dla wydanych już dotychczas zezwoleń strefowych" - zaznaczono w komunikacie.

I dodano: "projekt nowych przepisów zakłada m.in. możliwość korzystania ze zwolnienia z CIT przez firmy lokujące inwestycje w dowolnym miejscu w Polsce, ocenę projektów pod kątem jakościowym i ilościowym oraz konkretny okres na wykorzystanie zwolnienia podatkowego w miejsce sztywnego terminu funkcjonowania Stref".

Polska stanie się jedną strefa inwestycyjną

Propozycje Ministerstwa Rozwoju przewidują m.in., iż przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać pomoc publiczną w postaci zwolnienia z CIT z tytułu realizacji nowej inwestycji w dowolnym miejscu na terenie kraju. "Tym samym, cała Polska będzie jedną strefą inwestycyjną, w której inwestorzy będą mogli korzystać z podatkowych zachęt inwestycyjnych pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Zmiana ta była szczególnie wyczekiwana przez przedsiębiorców, gdyż 30 czerwca br. przestało obowiązywać Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. +w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną+" - napisano. W efekcie, jak podkreślono, obecnie nie jest już możliwe rozszerzanie statusu SSE na grunty prywatne, co skutecznie blokuje inwestorów planujących projekty na takich terenach oraz pragnących pozyskać wsparcie publiczne na ten cel.

REKLAMA

Inne okresy zwolnień podatkowych

Zmieni się także podejście do długości okresu, w którym możliwe będzie wykorzystanie zwolnienia podatkowego. "Dotychczas datą graniczną był rok 2026, kiedy to dzisiejsze Strefy przestaną funkcjonować. Według nowych założeń MR zostanie wyznaczony konkretny okres korzystania ze zwolnienia podatkowego wynoszący od 10 do 15 lat. Obowiązywać będzie przy tym zasada – im wyższa intensywność pomocy publicznej w danym województwie, tym dłuższy okres zwolnienia" - napisano. Jak wskazano, preferencyjnie będą traktowane nowe inwestycje lokowane na terenie obecnych Specjalnych Stref Ekonomicznych – okres korzystania ze zwolnienia z tytułu realizacji takich projektów będzie mógł być wydłużony o dodatkowe 5 lat.

Preferencje dla każdej gminy

Obecnie w kraju działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Plan zakłada, że każda gmina, a nie tylko tereny inwestycyjne, będzie mogła stać się strefą inwestycyjną. Preferencje podatkowe będą uzależnione od: lokalizacji inwestycji, ich charakteru oraz jakości tworzonych miejsc pracy. Szczególnie cenione mają być te, które przełożą się na rozwój gospodarczy kraju i regionu. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że jego koncepcja zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski.

Specjalne Strefy Ekonomiczne "magnesem" dla inwestorów

Strefy są jednym z najskuteczniejszych środków przyciągających polskich i zagranicznych inwestorów. W 2016 roku łączna wartość zadeklarowanych nakładów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych sięgnęła około 11 miliardów złotych, prawie dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy inwestorzy zaplanowali projekty warte 5,8 miliarda złotych. W ubiegłym roku wzrosła też liczba miejsc pracy w SSE. W nowych inwestycjach przewidziano zatrudnienie 10 tysięcy osób, rok wcześniej było to 7,2 tysiąca Zwiększyło się także zainteresowanie inwestycjami w strefach ze strony małych i średnich firm. 

REKLAMA

Infografika MR o SSE Infografika Ministerstwa Rozwoju o SSE

Rozwój SSE jednym z priorytetów Ministerstwa Rozwoju

Rozwijanie Specjalnych Stef Ekonomicznych Ministerstwo Rozwoju traktuje jako jeden ze swoich priorytetów. Resort szacuje, że dzięki zmianom granic stref, które weszły w życie z końcem ubiegłego roku, łączna wartość inwestycji w strefach wzrośnie w najbliższych latach o ponad 16 miliardów złotych. Ma to też dać co najmniej kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy w perspektywie nadchodzących lat.

Eksperci o propozycji MR o SSE: więcej inwestycji w branży produkcyjnej

Dostępność zwolnienia z CIT w dowolnym miejscu w Polsce jest długo oczekiwanym uelastycznieniem reguł wspierania nowych inwestycji, które powinno wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym - ocenili w środę eksperci firmy doradczej PwC.

„To długo oczekiwane uelastycznienie reguł wspierania nowych inwestycji. Dotychczas funkcjonujące ograniczenie tego instrumentu do terytorium Stref było odpowiedzią na problemy lat 90. ubiegłego wieku i już od dawna nie spełniało pierwotnych celów, a od strony praktycznej znacząco utrudniało i wydłużało proces uzyskania zezwolenia strefowego. Uwolnienie tego instrumentu od wyraźnych granic powinno zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, a jednocześnie poprawić naszą konkurencyjność wobec krajów regionu dysponującymi już dzisiaj bardziej przyjaznymi systemami wsparcia inwestycji” – ocenił Rafał Pulsakowski z PwC.

Z kolei, w ocenie Jacka Zimocha z PwC, zlikwidowanie procesu obejmowania gruntów prywatnych statusem Strefy powinno zdecydowanie przyspieszyć podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących lokalizacji inwestycji w Polsce. "Firmy planujące skorzystać z zachęt inwestycyjnych z tytułu realizacji nowego projektu inwestycyjnego nie będą już ograniczone wyborem konkretnych terenów albo objętych już statusem Strefy, albo takich, które takim statusem objąć dopiero należy. Czynnik czasowy jest dla wielu firm kluczowy i z naszej praktyki wynika, iż wiele z nich nie mogło sobie pozwolić na wielomiesięczny proces rozszerzania granic Strefy na takie grunty, przez co Polska mogła tracić cenne projekty” – wskazał Zimoch.

IAR/PAP, polskieradio.pl, Ministerstwo Rozwoju, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej