Gazoport w Świnoujściu zwiększy moce o 50 proc.

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu może się zakończyć do 2021 roku. Jak wcześniej informowano moc regazyfikacyjna terminala ma wzrosnąć o 50 procent - z obecnych 5-ciu do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

2017-09-07, 10:39

Gazoport w Świnoujściu zwiększy moce o 50 proc.
Statki, które zwykle przypływają do gazoportu w Świnoujściu dostarczają ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Foto: Wikimedia Commons, Polskie LNG S.A.

Posłuchaj

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział w czasie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, że spółka zyska dzięki inwestycji dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział w czasie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, że spółka zyska dzięki temu dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu. - Decyzja ta oznacza, że będziemy dostawiać nowe grzałki do istniejących, to pozwoli szybciej przepuszczać gaz, a tym samym zwiększyć przepustowość terminala - wyjaśnił.

Pieniądze na rozbudowę będą pochodzić ze środków spółki córki Gaz-Systemu - Polskie LNG.
Inwestycja ta wpisuje się w politykę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.


. .

Rozbudowa to dobra decyzja

Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu to dobra decyzja - ocenia Piotr Maciążek z portalu energetyka24.com.
Proces ten ma się zakończyć do 2021 roku, tym samym moc regazyfikacyjna terminala ma wzrosnąć o 50 procent - z obecnych 5-ciu do 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Piotr Maciążek dodał, że inwestycja ta poszerzy wachlarz usług terminala. - Przy odpowiedniej wielkości i procesach, które poprawią jego rentowność o może dominować nad sporą częścią akwenu bałtyckiego - podkreślił.
Piotr Maciążek dodał, że wielką wartością jest położenie Świnoujścia - bardzo blisko do Niemiec i krajów skandynawskich, ale wyszehradzkich, do których rozbudowujemy gazociągi.
Inwestycja ta wpisuje się w politykę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.


Terminale LNG w Europie
Terminale LNG w Europie

abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej