Eksport produktów mleczarskich bije rekordy

- Eksport polskich przetworów mleczarskich rośnie w niespotykanym tempie – mówił w Agro Faktach radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski z banku BGŻ BNP Parisbas.

2017-09-11, 16:41

Eksport produktów mleczarskich bije rekordy
Wartość eksportu produktów mleczarskich w I półroczu 2017 r. wyniosła 984 mln euro i była o 42 proc. wyższa od I półrocza 2016 r.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O rosnącym w bardzo0 szybkim tempie eksporcie produktów mleczarskich mówi w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Paweł Wyrzykowski z banku BGŻ BNP Parisbas. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał, wartość eksportu produktów mleczarskich w I półroczu 2017 r. wyniosła 984 mln euro i była o 42 proc. wyższa od I półrocza 2016 r.

− Co najważniejsza, była ona o 2 mln euro wyższa od rekordowego eksportu z pierwszego półrocza 2014 r, kiedy to nie obowiązywało jeszcze rosyjskie embargo, dodaje gość radiowej Jedynki.

Wartość polskiego eksport wzrosła wraz z cenami na świecie
− Polski eksport wzrósł  z kilku powodów, jednym z nich jest wzrost cen produktów mleczarskich na światowych rynkach, dodaje Paweł Wyrzykowski.

− Wartość eksportu wzrosła we wszystkich grupach produktów mleczarskich, ale w części dzięki wzrostowi cen na rynkach światowych, mówi gość Agro Faktów.

Polskie produkty mleczarskie trafiają głównie do krajów unijnych

Jak wyjaśnia nasze produkty mleczarskie
trafiają głównie do krajów unijnych – do Niemiec, Holandii i do Czech.

− Eksportujemy również nasze produkty mleczarskie do krajów trzecich – takich jak Algieria i Arabia Saudyjska, a w pierwszej połowie 2017 r. wśród odbiorców serów pojawiła się Panama, czy Nowa Zelandia, a  odtłuszczone mleko w proszku kupili w Polsce odbiorcy z Meksyku, dopowiada ekspert.

W najbliższych tygodniach ceny produktów mleczarskich raczej już nie będą skokowo rosnąć, ale zdaniem ekspertów, dobra koniunktura powinna się utrzymać jeszcze kilka miesięcy.

REKLAMA

Elżbieta Mamos, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej