Cztery scenariusze energetyczne Polski do 2050 roku
Węglowy, zdywersyfikowany z atomem i bez niego oraz „odnawialny” - to cztery scenariusze energetyczne do 2050 roku dla Polski, zaprezentowane w piątek przez think-tank Forum Energii. Koszty każdego są podobne. O scenariuszach energetycznych dla Polski mówił w audycji Gospodarka dla Każdego Paweł Mikusek z Forum Energii.
2017-09-22, 19:00
Posłuchaj
Forum Energii w swoim raporcie oceniło, że różnice w kosztach każdego scenariusza nie przekraczają 6 proc. Koszty inwestycyjne i operacyjne w okresie 2016-2050 zamykają się w przedziale 529-556 mld zł. Jednak redukcja emisji CO2, w zależności od scenariusza, to 7-84 proc. Zdaniem Pawła Mikuska wewnętrznie koszty wszystkich scenariuszy są zróżnicowane.
- Na przykład bardzo ważną pozycją w scenariuszu węglowym jest koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla, czego w scenariuszu odnawialnym jest stosunkowo mało. W innych scenariuszach ważne są inwestycje i koszty paliwa. Scenariusz węglowy jest powtórzeniem tego, co znamy z historii – udział węgla będzie wysoki do 2050 roku. Zdywersyfikowany z energią jądrową zakłada udział odnawialnych źródeł energii na poziomie 38 proc. Natomiast w scenariuszu odnawialnym doszlibyśmy do 73 proc. udziału OZE na rynku – powiedział ekspert.
Według gościa Polskiego Radia 24 ważne jest postawienie sobie pytania jak będzie świat wyglądał za 30 lat. – Od decydentów i biznesu zależy jakie decyzje podejmą. Z perspektywy przyszłościowej można powiedzieć, że z węglem będzie najtrudniej, ponieważ mamy pewność, że latach 30. tego wieku energetyka węglowa przestanie być opłacalna. Najważniejsze przy wyborze scenariusza jest bezpieczeństwo dostaw. Bardzo ważna jest zależność od importu – najprostszy kierunek jeśli chodzi o dostawy gazu, czyli Rosja, niesie ze sobą duże ryzyko polityczne – mówił Paweł Mikusek.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_____________________
Data emisji: 22.09.2017
Godzina emisji: 18:40
REKLAMA