Niemcy wybierają. Jaki będzie rozkład sił w Bundestagu?

Blok CDU/CSU, którego liderem jest Merkel, jest zdecydowanym faworytem wyborów, chociaż w ostatnich dniach poparcie dla partii chadeckich zmalało. Chrześcijańscy demokraci prowadzą w sondażach z wynikiem 34-37 proc. z najgroźniejszym przeciwnikiem – SPD może liczyć na 20-23 proc. głosów. Lokale wyborcze zamknięto o godz. 18. O wyborach do Bundestagu mówili w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy i ekspert ds. energetyki Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl).

2017-09-24, 18:10

Niemcy wybierają. Jaki będzie rozkład sił w Bundestagu?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: AFP/EAST NEWS

Posłuchaj

24.09.2017 Jarosław Guzy i Wojciech Jakóbik o wyborach do Bundestagu.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jarosława Guzego Niemcy potrafią dbać o swoje interesy. – Niemcy stały się liderem same z siebie. Przez długi czas Niemcy nie chciały uzyskać pozycji polityczne adekwatnej do swojej potęgi gospodarczej, ale wytworzyła się próżnia na arenie europejskiej. Interesy niemieckie są forsowane w UE, do czego Niemcy mają pełne prawo. Właściwie nie ma decyzji Komisji Europejskiej, która nie uwzględniałaby niemieckich interesów, o czym przekonujemy się na własne skórze np. ws. Nord Stream 2 – powiedział komentator.

Według Wojciecha Jakóbika z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski najlepsza byłaby tzw. koalicja jamajska, z udziałem CDU/CSU i Zielonych. – Zieloni są z ideowych powodów są przeciwko współpracy gazowej z Rosją i krytykują Nord Stream 2. W wielu głosowaniach ds. Nord Stream 2 głosują razem z Polakami w Europarlamencie. Łagodna polityka niemiecka wobec Rosji poległa na Krymie. Jeśli powstanie wielka koalicja z SPD, to z polskiego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby socjaldemokraci byli jak najsłabszym partnerem – mówił ekspert.

Każdy wyborca dysponuje dwoma głosami: jeden oddaje na konkretnego kandydata w swoim okręgu wyborczym, a drugi na listę partyjną. Bundestag liczy 598 miejsc, jednak w praktyce, ze względu na ordynację wyborczą, liczba posłów jest znacznie większa. W dobiegającej końca kadencji jest ich 631.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzami audycji byli Grzegorz Ślubowski i Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/IAR

______________________

Data emisji: 24.09.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 17:33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej