Na Zdrowie: Na swoją starość pracujemy całe życie

Starość nazywana często jesienią życia też może mieć różne oblicza. To czy będzie pogodna w dużej mierze zależy od nas samych. W audycji „Na Zdrowie” rozmawialiśmy o tym, jak dbać o siebie, aby podeszły wiek nie ograniczał naszej normalnej aktywności. Gośćmi audycji byli: lek. med. Dariusz Bednarczyk, neurolog z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Ireneusz Fabisiak, dyrektor biura Fundacji 60+.

2017-10-21, 17:00

Na Zdrowie: Na swoją starość pracujemy całe życie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

21.10.17 Dr Dariusz Bednarczyk, neurolog: „Na starość pracujemy całe wcześniejsze życie, od młodości”.
+
Dodaj do playlisty

Dr Dariusz Bednarczyk zauważył, że to przede wszytskim od nas zależy, jak będzie wyglądać nasza starość. - Na starość pracujemy całe wcześniejsze życie, od młodości. To, jak się prowadzimy, daje nam efekt w wieku, gdy jesteśmy seniorami - podkreślał. Według gościa PR24, nasz PESEL nie określa naszego wieku, ale liczy się to, jak funkcjonujemy i czy jesteśmy samodzielni i aktywni.

Goście audycji zgodzili się z tym, że z medycznego punktu widzenia starość to nic innego, jak fizjologia.

- Starość dopadnie każdego. W pewnym momencie dochodzi do zmian w organizmie, np. zmieniają się rozmiary naszych organów. Zmienia się m.in. objętość naszego mózgu. Po 70. roku życia zmniejsza się o 20 procent w porównaniu z mózgiem ludzi młodych – mówił dr Dariusz Bednarczyk.

Znaczenie mają też geny, ale ważniejsze od nich są czynniki środowiskowe, styl życia oraz przede wszytskim odżywanie.

REKLAMA

-  Jeżeli dbamy o zdrowie, staramy się organizmowi pomóc, to możemy oczekiwać bardzo dobrych efektów. Bardzo istotna jest kwestia aktywności fizycznej. Czasami jednak sport powoduje destrukcyjną działalność - przestrzegał dr Dariusz Bednarczyk.

- Życie polskich seniorów jest bardzo trudne – podkreślił zaś Ireneusz Fabisiak, dyrektor biura Fundacji 60+. Mówił o tym, jak ważna jest aktywność i poczucie bycia potrzebnym. - Zabójcze dla ludzi starszych są bezczynność i poczucie braku sensu życia - wyliczał.

Więcej w całej rozmowie.

Gość PR24: lek. med. Dariusz Bednarczyk, neurolog z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Ireneusz Fabisiak, dyrektor biura Fundacji 60+

REKLAMA

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/tb

____________________

Na Zdrowie - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 21.10.17

Godzina emisji: 16.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej