Alina Janowska nie żyje. "Była legendą polskiego kina"
Zmarła aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska - poinformował IAR prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Miała 94 lata. Artystka urodziła się w Warszawie w 1923 roku w Warszawie. Wystąpiła w znanych filmach z lat 40. "Zakazane piosenki" i "Skarb". Później grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich". Aktorkę wspominał w PR24 Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy.
2017-11-13, 16:40
Posłuchaj
23.07.17 Alina Janowska w wierszach syna [nagranie archiwalne - 23.07.2017]
Dodaj do playlisty
W lipcu w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Zabłockim - synem aktorki, który napisał poświęcony jej tomik wierszy „Janowska”. – Może nie jest to monument ze złota czy brązu, ale jest to pomnik. To biografia w 33 wierszach – zaznaczał.
Jak opowiadał Michał Zabłocki, podjęty przez niego temat matki z jednej strony można uznać za łatwy, a z drugiej za bardzo trudny. – W kontekście pisania o mamie to, co ułatwiało pracę, jednocześnie ją utrudniało. Będąc blisko, mogłem wniknąć w sfery, których nikt inny nie spenetrował. Z drugiej strony, właśnie to jest trudne – wskazywał gość PR24, mówiąc przy tym, dlaczego właśnie teraz zdecydował się na publikację tomiku „Janowska”. – Mam pewność, że niczym nie zaszkodzę mamie i mogę budować jej pomnik, jej legendę. Może nie jest to monument ze złota czy brązu, ale jest to pomnik – pointował Michał Zabłocki.
Alina Janowska to legenda polskiego kina. Aktorka w czasie II wojny światowej spędziła 7 miesięcy w więzieniu i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie natomiast zagrała w pierwszym polskim powojennym filmie „Zakazane piosenki”. Następnie jej kariera rozwinęła się i przez lata zagrała wiele pamiętnych ról. Grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich".
W czasie II wojny światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła też udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR
Więcej Kultury w Polskim Radiu 24
REKLAMA