Dopłaty bezpośrednie: od 2018 r. składanie wniosków tylko przez internet
Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie, jak i o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, będą musiały być składane elektronicznie.
2017-11-14, 18:31
W kampanii 2018 planowane jest wdrożenie nowej wersji aplikacji eWniosekplus z wykorzystaniem tzw. kreatora wypełniania wniosku, który przeprowadzi rolnika lub doradcę przez cały proces składania wniosku - poinformowało biuro prasowe ARiMR.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje przeprowadzenie akcji informacyjno-promocyjnej zachęcającej rolników do skorzystania z nowej aplikacji oraz przedstawiającej zalety składania wniosków przez internet. Kampania ta dotyczyć będzie także praktycznego przygotowania rolników, doradców jak również pracowników biur powiatowych do korzystania z aplikacji e-Wniosekplus poprzez prezentację w lutym 2018 r wersji demonstracyjnej.
Wnioski w formie papierowej tylko w uzasadnionych przypadkach
Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie, jak i o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będą musiały być co do zasady składane elektronicznie, a w uzasadnionych przypadkach w wersji papierowej. Kierownik biura powiatowego ARiMR będzie zobowiązany do przeniesienia informacji z wniosku papierowego na wniosek elektroniczny. Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy w tej sprawie, obecnie jest on w konsultacjach społecznych. Wdrażanie e-wniosku nakazała krajom członkowskim Komisja Europejska.
Według projektowanej ustawy w 2018 r. ma obowiązywać przepis przejściowy, zgodnie z którym zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnik będzie mógł złożyć oświadczenie, w którym potwierdzi brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego. A do 2020 r. rolnicy, którzy w roku poprzednim składali wniosek o przyznanie płatności, mają jeszcze otrzymywać częściowo wypełnione wnioski papierowe.
"Głównym atutem aplikacji będzie brak konieczności wypełniania części alfanumerycznej wniosku" - poinformowała ARiMR. Deklaracja beneficjenta będzie powstawała w oparciu o część graficzną, od której rozpoczynać się będzie wypełnianie wniosku w aplikacji poprzez wyrysowanie poszczególnych upraw - wyjaśniono.
Łatwiej będzie uniknąć nieprawidłowości
Według ARiMR, nowa aplikacja ma zachęcić rolników do składania wniosków przez internet. Argumentem aby z niej skorzystać będzie m.in. to, że będzie możliwe złożenie wniosku bez konieczności modyfikowania danych, w przypadku, gdy powierzchnie deklarowane do płatności nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku (uproszczony tryb złożenia wniosku).
W trakcie wypełniania wniosku wyświetlane będą na bieżąco wskazówki w zakresie uzupełniania pól, dołączania wymaganych załączników, a także komunikaty o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku o przyznanie płatności. Ich poprawienie lub uzupełnienie przed zatwierdzeniem i wysłaniem wniosku do biura powiatowego ARiMR pozwoli na uniknięcie zmniejszeń dopłat z powodu stwierdzonych nieprawidłowości.
Ponadto kontrole wstępne w zakresie przekroczenia maksymalnego kwalifikowanego obszaru do płatności oraz tzw. kontrole krzyżowe umożliwia korygowanie danych w okresie składania wniosków bez ryzyka zmniejszenia dopłat i ewentualnych kar.
Prawidłowo wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekplus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień składanych przez rolników, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności - podkreśliła Agencja.
Dodatkowo zaletą nowej aplikacji jest możliwość złożenia wniosku przy wykorzystaniu tabletu lub smartfonu.
Wypłata zaliczek już się rozpoczęła
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W ten sposób rolnicy dostaną wcześniej prawie trzy czwarte należnych dopłat.
W tym roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na podwyższenie poziomu zaliczek z 50 do 70 procent. Będą one wypłacone tym rolnikom, których wnioski o przyznanie płatności za rok 2017 zostały pozytywnie zweryfikowane, wyjaśniała w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Beata Orzołek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kontrole administracyjne zostały już przeprowadzone dla ponad jednego miliona beneficjentów, co stanowi w sumie ponad 80 proc. wnioskujących o tę płatność.
- Szacujemy, że do końca listopada na konta rolników trafi kwota około 10 miliardów złotych. Cała pula środków finansowych przeznaczonych na płatności bezpośrednie w kampanii 2017, wynosi ponad 14 mld złotych - mówiła wiceprezes Agencji.
REKLAMA
Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będą wypłacane do 30 listopada.
PAP/NRG, awi
REKLAMA