Komisja Europejska uruchamia art. 7 wobec Polski. "Opcja nuklearna"

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę związaną art. 7 unijnego traktatu. Do krajów członkowskich Unii Europejskiej zostanie wysłany wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. – Można się było tego spodziewać – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

2017-12-20, 15:00

Komisja Europejska uruchamia art. 7 wobec Polski. "Opcja nuklearna"
mat. ilustracyjne . Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Posłuchaj

20.12.17 KE uruchamia art. 7. Komentarz Artura Wróblewskiego
+
Dodaj do playlisty

Komisarze, decydując o wszczęciu procedury wobec Polski, zaakceptowali propozycję wiceszefa Komisji Europejskiej. Frans Timmemans powoływał się na ekspertyzy prawne Komisji, a także na negatywne opinie Komisji Weneckiej – ostatnie, dotyczące reform wymiaru sprawiedliwości, a także wcześniejsze, dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym. – Można się było tego spodziewać – mówił w PR24 dr Grzegorz Gil, odnosząc się do kwestii uruchomienia art. 7. – Procedura się formalnie rozpoczyna, ale postępowanie nie skończy się szybko – dodawał ekspert.

Sam Frans Timmermans powiedział, że KE zdecydowała o uruchomieniu art 7 unijnego traktatu, ale daje też Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji.

Uruchomienie art. 7 nie oznacza też sankcji dla Polski. Restrykcje, na przykład w postaci zawieszenia prawa głosu na unijnych naradach, przewidziane są w dalszym etapie. O tym jednak nikt nie mówi, bo w tej sprawie potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów.

Oprócz tego, Komisja Europejska wysłała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w związku z ustawą o sądach powszechnych. Bruksela uznała, że jest ona zagrożeniem dla niezależności sądownictwa i odrzuciła wyjaśnienia rządu w Warszawie w tej sprawie.

REKLAMA

Zdaniem dra Grzegorza Gila, w kontekście wyjaśniania sporów na linii Unia Europejska-Polska, trudno będzie o porozumienie. – Z perspektywy Brukseli to nie jest wojna, to postępowanie w sprawie. Z punktu widzenia Warszawy (…) to natomiast postępowanie przeciwko Polsce. Nie będzie zatem łatwo o kompromis – mówił gość PR24. – To wszystko to uwertura do konkretnych negocjacji i szukania punktów stycznych, bo bez nich twarz straci zarówno Polska, jak i Komisja Europejska, wychodząca w tym przypadku na instytucję sparaliżowaną i niewładną w elementarnych sprawach – pointował dr Grzegorz Gil.

W Polskim Radiu 24 decyzję Komisji Europejskiej, dotyczącą uruchomienia wobec Polski procedury związanej art. 7 unijnego traktatu, komentował Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. – Artykuł 7, ta "opcja nuklearna", składa się z dwóch mechanizmów. Pierwszy z nich, obecnie wprowadzany, to procedura prewencyjna. Dopiero później może zostać włączony mechanizm sankcyjny, ale do tego jest jeszcze daleko – mówił ekspert. 

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 20.12.17

Godzina emisji: 12.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej