Dopłaty bezpośrednie za 2017 rok: na kontach rolników już 9,5 mld zł

Około 9,5 miliarda złotych otrzymali rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Kolejna pula środków będzie trafiać do nich jeszcze przez pół roku. Pieniądze wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

2018-01-02, 15:55

Dopłaty bezpośrednie za 2017 rok: na kontach rolników już 9,5 mld zł
W 2017 roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1 mln 342 tysiące rolników. . Foto: Glow Images/East News

W sumie do beneficjentów unijnych dopłat trafi ponad 14 miliardów złotych. Wszystko w ramach 17 rodzajów płatności. Część z nich jest wyższa, niż rok wcześniej - przypomniał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

- Na przykład w związku z tym, że zniesiono kwoty cukrowe, to do hektara buraków są niższe kwoty, ponieważ rolnicy już nie są objęci reglamentowaną ilością powierzchni uprawy. Też np. dla roślin strączkowych wielkości są na poziomie 606 zł. Jak i też do niektórych produkcji bydła czy krów stawki też są wyższe - mówił wiceminister.

Ryszard Zarudzki przypomniał, że do rolników trafiły już zaliczki na poczet ubiegłorocznych dopłat. Obecnie wypłacane jest im pozostałe 30 procent płatności, dodał.

Prawie 10 mld zł w formie zaliczek trafiło do rolników

REKLAMA

W tym roku prawie 10 mld zł trafiło do 1 mln 314 tys. rolników w formie zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek mówiła Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, że zaliczki są stosowane do wszystkich płatności wypłacanych w Polsce: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją, płatności dodatkowych i płatności dla młodych rolników. Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, która uwzględnia również wyniki z kontroli na miejscu.
   
Zaliczki w pierwszej kolejności otrzymali rolnicy z terenów poszkodowanych przez nawałnice i huragany - dodawała Beata Orzołek. jak mówiła, byli to rolnicy z niektórych powiatów województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. W następnej kolejności zaliczki były naliczane dla rolników z terenów, na których wystąpił afrykański pomór świń, czyli z miejscowości województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Fundusze w ramach dopłat otrzymuje ponad milion trzysta tysięcy polskich rolników.

IAR/PAP/NRG, awi

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej