Rekonstrukcja rządu: kim są nowi ministrowie – ich dokonania i plany
Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek nowych członków Rady Ministrów. Przedstawiamy ich dokonania i plany.
2018-01-09, 13:53
Teresa Czerwińska ministrem finansów
Teresa Czerwińska została powołana na stanowisko ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Do tej pory, jako wiceminister była odpowiedzialna za budżet państwa.
Wcześniej, w latach 2015-2017 - podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego, gdzie zajmowała się finansami.

Ekonomistka, specjalizuje się w inwestycjach i ubezpieczeniach. Ma bogate doświadczenie zarówno akademickie, jak i zawodowe, związane z rynkiem finansowym. Pracowała między innymi, w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Wielokrotnie powoływano ją do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegłego sądowego. Jest autorką i współautorką analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych.
REKLAMA
Była zatrudniona w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości w Sopocie oraz Sopockiej Szkole Wyższej. W 2011 roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Systemów Finansowych Gospodarki Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W kadencji 2015-2018 została sekretarzem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Ma stopień doktora habilitowanego.
Urodziła się 7 września 1974 roku w Dyneburgu (Łotwa). Ukończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Jest współautorką podręczników w zakresie: makroekonomii, ubezpieczeń oraz zarządzania inwestycjami.
Jadwiga Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii

Jadwiga Emilewicz została ministrem przedsiębiorczości i technologii. Wcześniej, od 2015 roku pełniła funkcję wiceministra rozwoju. Jest wiceprezesem ugrupowania Jarosława Gowina "Porozumienie", wcześniej "Polska Razem".
Specjalizuje się w dziedzinie socjologii władzy i zmian ustrojowych, a także rozwoju samorządu terytorialnego. Należy do Oxford University European Affairs Society. Współpracuje z Ośrodkiem Myśli Politycznej w Krakowie i Radą Stowarzyszenia Klubu Jagiellońskiego, jest członkiem honorowym Klubu Jagiellońskiego
REKLAMA
Urodziła się 27 sierpnia 1974 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystką Uniwersytetu Oxfordzkiego, wykładowczynią w Wyższej Szkole Europejskiej im ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Lekarz, prof. Łukasz Szumowski został nowym ministrem zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski, dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, został we wtorek powołany na ministra zdrowia. Szumowski, tak jak jego poprzednicy, z wykształcenia jest lekarzem. Jego dziedzina medycyny to kardiologia.

Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w MNiSW, a od listopada 2016 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w tym resorcie. Zajmował się m.in. sprawami Departamentu Nauki (to m.in. sprawy finansowania badań naukowych, ocena parametryczna jednostek naukowych).
Szumowski studia medyczne ukończył w 1997 roku, rok później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.
Na stronie resortu nauki poinformowano, że kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. MNiSW wymienia, że pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Szumowski współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, pomagającą obywatelom polskim poza wschodnimi granicami, a także współpracował z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii.
Jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Szumowski opowiadał się za zacieśnianiem współpracy między nauką a gospodarką. W Łodzi podczas powołania think-tanku "Inowacje dla Zdrowia" ocenił, że współpraca ta do tej pory nie była najlepsza. "Strategia zrównoważonego rozwoju zakłada jej zacieśnienie. Think-tank, w którym są zarówno podmioty gospodarcze, jak i z obszaru nauki, jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Kompleksowe podejście jest rozwiązaniem problemu niskiej innowacyjności polskiej gospodarki, która nas wszystkich trapi" - zaznaczył.
Uczestnicząc zaś w otwarciu Vratislavia Medica Szpital im. Św. Jana Pawła II we Wrocławiu, podkreślił, że nowocześnie wyposażone szpitale są niezwykle ważne nie tylko dla pacjentów, ale też dla polskiej nauki. "Polska nauka, innowacyjność może się rozwijać dzięki takim placówkom. Właśnie na styku nowocześnie zorganizowanej i wyposażonej placówki ochrony zdrowia oraz nauki rodzą się nowe pomysły i następuje rozwój w wielu dziedzinach" - zaznaczył.
Zwracał też uwagę na to, że w polskim systemie finansowania badań "istnieje pewna luka w obszarze badań klinicznych", nie ma bowiem agencji badań medycznych. Według niego, w perspektywie kilku lat ta luka powinna zostać wypełniona, "Instytutu Biotechnologii Medycznej to dobry przyczynek do tego, aby prowadzić prace nad koncepcją finansowania etapu badań klinicznych" - mówił Szumowski.
Jest orędownikiem rozwoju polskiej biotechnologii. "Chcemy, aby za 10 lat polski sektor biotechnologii medycznej był jednym z najsilniejszych w Europie" - mówił PAP. - "Potrzebujemy tego sektora, ponieważ jest to dzisiaj jeden z najszybciej rozwijających się obszarów badań naukowych. W wielu krajach jest to również coraz ważniejszy obszar gospodarki, ponieważ biotechnologia wkracza w różne dziedziny. Żeby móc w ogóle myśleć o projektowaniu leków polskich, musimy mieć bardzo dobre badania podstawowe, również w obszarze biologii komórkowej" - podkreślił.
W prowadzeniu tych badań ma wspierać polskich naukowców Instytut Biotechnologii Medycznej (IB-Med), którego koncepcję w końcu grudnia przedstawili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Według ich zapowiedzi nowa instytucja zainwestuje pół miliarda złotych w prowadzone w Polsce badania nad stworzeniem nowych cząsteczek leków.
Jest żonaty, ma czworo dzieci. Amatorsko zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem; w wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.
Jacek Czaputowicz nowym ministrem spraw zagranicznych
Jacek Czaputowicz, dotychczasowy wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych, b. dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, opozycjonista z okresu PRL, został we wtorek nowym ministrem spraw zagranicznych. Czaputowicz zastąpi na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.
REKLAMA

Czaputowicz jest związany z resortem dyplomacji od 1990 r. W MSZ pełnił m.in. funkcje wiceszefa i szefa departamentu konsularnego i wychodźstwa, dyrektora departamentu strategii i planowania polityki zagranicznej oraz dyrektora Akademii Dyplomatycznej. Podsekretarzem stanu ds. prawnych i traktatowych został mianowany we wrześniu 2017 r.
Na stanowisku szefa dyplomacji Czaputowicz zastąpi Witolda Waszczykowskiego, który pełnił tę funkcję od 16 listopada 2015 r. Propozycji objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych nie przyjął ostatecznie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W drugiej połowie grudnia, odnosząc się do doniesień o tym, iż miałby objąć funkcję szefa MSZ w rządzie Mateusza Morawieckiego, Szczerski przyznał, że taka oferta "jest na stole".
Czaputowicz w latach 1998-2006 był zastępcą szefa Służby Cywilnej; w latach 2008-2012 kierował Krajową Szkołą Administracji Publicznej.
W 2014 r. wszedł w skład 35-osobowej Rady Programowej PiS kierowanej przez obecnego wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Czaputowicz jest profesorem nauk społecznych, specjalistą ds. międzynarodowego bezpieczeństwa oraz teorii stosunków międzynarodowych. Jest wykładowcą Instytutu Europeistyki UW, w przeszłości był też związany m.in. z SGH i Wyższą Szkołą Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu.
Jest autorem ponad 100 artykułów i monografii naukowych.
W latach 70. i 80. Czaputowicz był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Działał m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, ruchu Wolność i Pokój oraz Komitecie Obywatelskim przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Wcześniej współpracował również z Komitetem Obrony Robotników. Był internowany podczas stanu wojennego.
Henryk Kowalczyk – nowym ministrem środowiska
Henryk Kowalczyk został powołany na stanowisko ministra środowiska. Do tej pory był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów, w 2016 roku pełnił obowiązki ministra skarbu państwa.

Od 2015-go - minister-członek Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, samorządowiec. Był wiceministrem w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi oraz pełnomocnikiem rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Z wykształcenia matematyk.
W ławach sejmowych zasiada od 2005 roku z ramienia PiS. W przeszłości był między innymi, nauczycielem matematyki oraz wójtem gminy Winnica. Od lutego do grudnia 1998 roku - wojewoda ciechanowski. Z kolei, wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność, w latach 1999-2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim.
Zaangażowany w działalność opozycyjną, w latach 1980-1981 przewodniczył komisji zakładowej Solidarności w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie, potem był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Gminy Winnica. Członek Akcji Katolickiej oraz Ruchu Światło-Życie.
REKLAMA
W latach 1992-2003 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, od 2005 roku działa w PiS.
Urodził się 15 lipca 1956 roku. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Adamczyk ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został powołany na stanowisko ministra infrastruktury. Wcześniej, od 2015 roku był ministrem infrastruktury i budownictwa w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Należy do Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej działał w Porozumieniu Centrum. Jest posłem na Sejm od 2005 roku, byłym samorządowcem.
REKLAMA
Znany z działań na rzecz budowy oraz modernizacji dróg w Polsce, bliskie są mu również kwestie związane z infrastrukturą kolejową. Zasiada w Małopolskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.
Andrzej Adamczyk był wieloletnim przewodniczącym Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Uczestniczył w pracach podkomisji: do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, do spraw monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej oraz do spraw transportu lądowego.
W Sejmie aktywnie uczestniczył w pracach nad zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W imieniu Klubu Parlamentarnego PiS występował też o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
Dwukrotnie - w 1998 i w 2002 roku - był wybierany do rady powiatu krakowskiego. Przewodniczył w niej komisji infrastruktury i gospodarki komunalnej.
REKLAMA
Urodził się 4 stycznia 1959 roku. Ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. W 2016 roku w olkuskiej filii Społecznej Akademii Nauk w Łodzi uzyskał tytuł magistra na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu.
Jerzy Kwieciński ministrem inwestycji i rozwoju
Jerzy Kwieciński został ministrem inwestycji i rozwoju. Dotąd pełnił funkcję wiceministra rozwoju, którą objął w 2015 roku, był też pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego. W latach 2005 - 2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

W 2014 roku został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Od 2015 roku uczestniczy w pracach Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W marcu 2017-go został pełnomocnikiem rządu do spraw wystawy światowej EXPO 2022 w Łodzi.
W latach 90. pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, zajmując się programami finansowanymi z funduszy europejskich. W 2003 roku objął funkcję prezesa zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, którą pełnił przez 2 lata. Był także doradcą Banku Światowego, uczestniczył między innymi w przygotowywaniu raportu: World Development Report 2009 „Reshaping Economic Geography”.
REKLAMA
Jerzy Kwieciński urodził się 16 października 1959 roku, w Stalowej Woli. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, w której uzyskał stopień doktor nauk technicznych.
Joachim Brudziński ministrem spraw wewnętrznych i administracji
Joachim Brudziński, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu, został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Na tym stanowisku zastąpił Mariusza Błaszczaka.
Joachim Brudziński
Brudziński, politolog, dziennikarz, karierę polityczną zaczynał w 1991 roku w Porozumieniu Centrum, następnie wstąpił do PiS. Początkowo, do 2006 roku był szefem struktur partii w województwie zachodniopomorskim, potem pełnił funkcje sekretarza generalnego i przewodniczącego zarządu głównego PiS. W 2009 został przewodniczącym nowego organu partyjnego - komitetu wykonawczego, wybrany ponownie na tę funkcję w 2013 i 2016 roku.
REKLAMA
Od ubiegłego roku jest też wiceprezesem partii. Uważany za jednego z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.
Był pomysłodawcą i założycielem Morskiego Centrum Informacji Zawodowej w Szczecinie, zajmującego się podnoszeniem kwalifikacji polskich marynarzy i rybaków. Współpracował jako dziennikarz z Polskim Radiem Szczecin, był rzecznikiem prasowym Urzędu Morskiego w Szczecinie. Wykładał w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu oraz w Policealnym Studium Administracji. Pełnił też funkcję społecznego kuratora sądowego.
Urodził się 4 lutego 1968 roku. Ukończył Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Wydział Politologii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. W Szczecinie odbył też podyplomowe studia pedagogiczne.
Mariusz Błaszczak - z szefa MSWiA na ministra obrony narodowej
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak został we wtorek odwołany ze stanowiska i mianowany szefem MON na miejsce Antoniego Macierewicza. Mariusz Błaszczak był szefem MSWiA od 16 listopada 2015 r.
REKLAMA

Najważniejsze: modernizacja służb, dezubekizacja
Podsumowując swoje pierwsze dwa lata pracy w resorcie SWiA jako najważniejsze projekty Mariusz Błaszczak wskazywał modernizację wyposażenia służb i podwyżki dla funkcjonariuszy, a także ustawę dezubekizacyjną, projekt zmian w BOR i zmiany w polityce migracyjnej.
Szef MSWiA, któremu podlega m.in. Straż Graniczna i Urząd do Spraw Uchodźców, wielokrotnie powtarzał, że rząd PiS odrzuca postanowienia koalicji PO-PSL ws. relokacji uchodźców. Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 r. państwa członkowskie miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 roku) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób.
Priorytet: bezpieczeństwo państwa
Jak mówił Błaszczak, polityka bezpieczeństwa należy do poszczególnych państw, a nie do polityki wspólnotowej UE. "Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Polsce i nie narażę bezpieczeństwa Polski i Polaków w imię ideologii multikulturalizmu, której wierni są politycy PO i znaczna część polityków Zachodniej Europy" - mówił szef MSWiA
Minister zdecydował o wysłaniu kolejnych strażników granicznych do innych krajów w celu ochrony ich granic m.in. do Grecji, Bułgarii, Macedonii, Słowenii, na Węgry oraz do Włoszech. Przez ostatnie dwa lata w działaniach koordynowanych przez unijną agencję Frontex w 18 krajach i w operacjach w ramach umów dwustronnych wzięło udział ponad 850 pograniczników.
W grudniu 2017 r. Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców.
Problem z uchodźcami
Jednym z pierwszych zadań, które nowy minister miał przeprowadzić, było formalne połączenie w ramach jednego resortu - spraw wewnętrznych z administracją (w 2011 r. MSWiA zostało podzielone na MSW oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji).
Błaszczak zapowiadał jeszcze przed objęciem stanowiska, że kierownictwo służb mundurowych wymaga zmian. Za jego pracy w resorcie trzykrotnie zmieniali się szefowie Komendy Głównej Policji, pięciokrotnie zmieniali się szefowie Komendy Stołecznej Policji
Jedną z pierwszych ustaw przygotowanych przez resort pod kierownictwem Błaszczaka była przygotowana we współpracy z koordynatorem służb specjalnych ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Określa ona zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych i współpracy służb w tym zakresie. Błaszczak podkreślał, że ustawa daje służbom narzędzia do skutecznego zadbania o bezpieczeństwo Polaków. "To, co się dzieje na świecie, niewątpliwie utwierdza nas w przekonaniu, że należało uchwalić ustawę antyterrorystyczną, bo ona daje narzędzia do pracy służbom" - mówił.
Organizacje broniące praw człowieka i Rzecznik Praw Obywatelskich krytykowali część jej zapisów, m.in. dot. ograniczenia wolności zgromadzeń, blokowania treści w internecie, postępowania wobec cudzoziemców oraz obowiązku rejestracji kart pre-paid.
Kolejnym - ważnym dla Błaszczaka projektem - była ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 o łącznej wartości 9,2 mld zł. Program obejmuje policję, SG, PSP i BOR. Przewiduje inwestycje, zakup sprzętu oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA. Pierwszy wzrost wynagrodzenia, w wysokości 250 zł, nastąpi 1 stycznia 2017 r. Podwyżki obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych.
Według Błaszczaka program ten jest jednym z najważniejszych projektów, które zostały przygotowane przez rząd. Jednym z elementów programu modernizacyjnego jest wprowadzenie w policji kamer, umieszczanych na mundurach. Pilotażowo rozwiązanie wprowadzono w Warszawie, Białymstoku oraz Łodzi. Decyzją byłego już szefa MSWiA w kilkudziesięciu miejscowościach otwarto posterunki policji, które zostały zlikwidowane za czasów rządów PO-PSL.
MSWiA pod jego szefostwem przygotowała tzw. ustawa dezubekizacyjna. Obniża ona emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. zlikwidowano Służbę Bezpieczeństwa, a utworzono Urząd Ochrony Państwa). Na jej mocy od października br. emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.
Mariusz Błaszczak od początku, gdy objął funkcję szefa MSWiA, mówił o potrzebie zmian w BOR. W maju 2017 r. resort przedstawił najpierw projekt ustawy powołującej Państwową Służbę Ochrony, a w grudniu parlament zaakceptował ustawę, która czeka na podpis prezydenta. W toku prac parlamentarnych zmieniono nazwę nowej formacji na Służba Ochrony Państwa. SOP będzie nie tylko chronił ViP-ów i najważniejsze obiekty, ale zyska uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. Będzie też mogła korzystać z tajnej współpracy m.in. dziennikarzy. Nowa formacja ma docelowo liczyć 3 tys. funkcjonariuszy (obecnie w BOR pracuje ok. 2 tys. osób). Posłowie opozycji krytykowali zapisy nadające funkcjonariuszom SOP uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, czyli m.in. zakładania podsłuchów i pozyskiwania billingów.
Kolejnym ważnym projektem, o którym mówił Błaszczak, było powołanie w Biura Nadzoru Wewnętrznego. BNW rozpocznie działanie w styczniu. Biuro ma zajmować się nieprawidłowościami w pracy czterech służb mundurowych podległych MSWiA. Nowe przepisy nie przewidują likwidacji biur spraw wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu - bezpośrednio przy szefie MSWiA, który będzie mógł w każdym czasie żądać informacji i materiałów z realizacji zadań przez BNW.
Za swojego szefowania w MSWiA Błaszczak promował także akcje społeczne takie jak "Kręci mnie bezpieczeństwo", "Młody Bohater" czy program "Razem Bezpieczniej". Jak podkreślał, mają one uczyć Polaków zasad bezpieczeństwa oraz nagradzać odpowiedzialne zachowania.
Jedną z głośnych spraw za czasów jego ministrowania była informacja o kulisach śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka. Mężczyzna zmarł w maju 2016 r. na komisariacie Wrocław-Stare Miasto, wcześniej kilkakrotnie rażony policyjnym paralizatorem w policyjnej toalecie. Według funkcjonariuszy, był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora.
W związku z tymi wydarzeniami, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu. Wszyscy funkcjonariusze: zatrzymujący Stachowiaka i używający wobec niego tasera, są już poza policją. Poznańska prokuratura przedstawiła czterem funkcjonariuszom zarzuty przekroczenia uprawnień oraz fizycznego i psychicznego znęcania się nad 25-latkiem. Grozi za to do 5 lat więzienia.
Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie. Jest absolwentem historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również Krajową Szkołę Administracji Publicznej i studia podyplomowe - Samorząd Terytorialny i Rozwój Lokalny oraz Zarządzanie w Administracji.
Po studiach pracował w administracji samorządowej w urzędzie miasta Legionowo. W latach 2002-2004 był zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola, a w grudniu 2004 roku został burmistrzem Śródmieścia.
Od 31 października 2005 r. pełnił funkcję szefa Kancelarii Premiera. W marcu 2007 r. został mianowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stanowisko ministra członka Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski z ramienia PiS. W wyborach w 2011 roku uzyskał reelekcję. W 2015 roku ponownie został wybrany do Sejmu.
REKLAMA