Premier Morawiecki w Davos: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry.

2018-01-24, 16:48

Premier Morawiecki w Davos: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem USA ds. energii. Foto: KPRM

− Rozmawialiśmy o tym, by Polska stawała się coraz bardziej bezpiecznym węzłem dystrybucji gazu - w tym również amerykańskiego - powiedział Morawiecki o spotkaniu z Perrym, dodając, że mowa była także o tym, "by wspomóc polskie działania związane z zapobieżeniem budowie Nord Stream 2". "Podobnie jak my, sekretarz Perry uznaje, że jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie" - podkreślił szef polskiego rządu. Zaznaczył, że "rozmowy te były bardzo owocne".

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż potem Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny.

Premier rozmawiał o dostawach gazu LNG z USA

Mateusz Morawiecki omówił z przedstawicielem administracji Donalda Trumpa polskie oczekiwania wobec rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu, w Unii Europejskiej. Głównym tematem rozmowy była rola źródeł energii w architekturze bezpieczeństwa Europy oraz długoterminowe działania strategiczne, których celem będzie dywersyfikacja źródeł kluczowych surowców energetycznych. W tym kontekście poruszono również kwestię importu amerykańskiego gazu płynnego LNG do Polski.

Premier przedstawił w Davos polskie działania dotyczące dywersyfikacji dostaw gazu

Mateusz Morawiecki w rozmowie z agencją Bloomberg Morawiecki mówił o rozmowie, którą w środę odbył z amerykańskim ministrem ds. energii Rickiem Perrym na temat dywersyfikacji dostaw gazu do Europy.

- Rozmawialiśmy o prawdziwej dywersyfikacji dostaw gazu do Europy, bo dwie formy dostaw gazu od Gazpromu z Rosji to nie jest dywersyfikacja" - powiedział premier. "Chcemy więc konkurencyjności, a nie chcemy monopolu, mówił polski premier.

Morawiecki podkreślił, że Polska dąży do tego m.in. poprzez ewentualny import tego surowca z Norwegii przez planowane połączenie Baltic Pipe. Przypomniał o wybudowaniu w Polsce terminalu gazu skroplonego LNG, który ma służyć demonopolizacji rynku.

REKLAMA

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia.

Premier jednocześnie zaznaczył, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest "nadzwyczaj dobra". Zdaniem Morawieckiego jeszcze 12 miesięcy temu instytucje finansowe przewidywały wzrost gospodarczy na poziomie 2 proc., a - jak mówił - "dziś wiemy, że mamy 5-procentowy wzrost, a na ten (2018) rok przewiduje się wzrost na poziomie 3,8 proc. PKB, a to bardzo ostrożna prognoza". Dług publiczny spada, a deficyt budżetowy za rok 2017 prognozowany na ok. 3 proc. PKB prawdopodobnie wyniesie 2 proc. lub mniej - mówił szef polskiego rządu.

Morawiecki w Davos rozmawiał m.in. z premierem Luksemburga i doradcą Trumpa

Premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Davos (Szwajcaria) uczestniczył w lunchu organizowanym przez prezesa Google; rozmawiał m.in. z premierem Luksemburga i doradcą prezydenta Donalda Trumpa - poinformowało w środę CIR.

W lunchu organizowanym przez prezesa Google brali udział przedstawiciele świata polityki, ekonomii i mediów.

"Spotkanie było okazją do wymiany zdań premiera Morawieckiego z premierem Luksemburga Xavierem Bettlem. Szef polskiego rządu rozmawiał również z Jaredem Kushnerem – doradcą ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu w gabinecie Donalda Trumpa. Ponadto premier Mateusz Morawiecki wymieniał opinie z amerykańskim ekonomistą i przedsiębiorcą, współzałożycielem m.in. Wikipedii, Jimmym Walesem" - poinformowano w komunikacie CIR.

Premier zapytany o planowane na piątek przemówienie w Davos prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślił, że "całkowicie podpisuje się" pod jego postulatami dotyczącymi wolnego i sprawiedliwego handlu. Wspomniał w tym kontekście o dużym deficycie w relacjach handlowych z Chinami. "Wiele państw nie może uzyskać dostępu do dóbr i usług w Chinach, podczas gdy my jesteśmy całkowicie otwarci na chińskie dobra i usługi. Musimy więc to zmienić" - mówił premier Morawiecki.

REKLAMA

Wśród uczestników dorocznego spotkania światowych liderów politycznych, szefów najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomistów, politologów, bankierów, prezesów koncernów, szefów organizacji pozarządowych i znanych osobistości, jest też prezydent Andrzej Duda .

IAR, PAP, abo, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej