Prawo łowieckie do nowelizacji: większy nadzór nad myśliwymi

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa do wtorku do godz. 10.30 przerwały rozpatrywanie projektu noweli Prawa łowieckiego. Komisje wniosły poprawki dotyczące m.in. możliwości wyłączania nieruchomości z polowań, czy zwiększenia nadzoru nad PZŁ.Jeszcze w tym tygodniu w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu.

2018-02-05, 21:19

Prawo łowieckie do nowelizacji: większy nadzór nad myśliwymi
Jedna ze zmian daje możliwość właścicielom wyłączenie swojej nieruchomości z obwodów łowieckich na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Minister H.Kowalczyk o rekomandacjach ws. prawa łowieckiego
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek połączone sejmowe komisje środowiska i rolnictwa przez osiem godzin rozpatrywały sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej ws. projektu noweli Prawa łowieckiego.

Nowelizacja przewiduje kilkanaście poprawek złożonych przez resort środowiska

Posłowie zgodzili się, by do projektu noweli wprowadzić kilkanaście poprawek, które były zbieżne z rekomendacjami, jakie przedstawił resort środowiska.

Jedna ze zmian zwiększa ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować.

Właściciel będzie mógł wyłączyć nieruchomość z obwodu łowieckiego

Kolejna ze zmian daje możliwość właścicielom wyłączenie swojej nieruchomości z obwodów łowieckich na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. Takie oświadczenie będzie miało jednak swoje konsekwencje. Jeżeli grunt zostanie wyłączony na życzenie właściciela, nie będzie on mógł żądać odszkodowań za szkody łowieckie.

Większy nadzór na Polskim Związkiem Łowieckim

Uznanie posłów znalazły też zmiany dotyczące zwiększenia nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Minister środowiska zgłosił kilkanaście poprawek do ustawy łowieckiej

W ubiegłym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk ogłosił rekomendacje resortu środowiska do projektu nowelizowanej ustawy. Zaproponował m.in. wzmocnienie kontroli nad Polskim Związkiem Łowieckim i "dezubekizację "jego władz. Wśród proponowanych zmian jest też zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie myśliwi mogą polować oraz prawo właściciela do ustanawiania zakazu polowania na jego nieruchomości na podstawie oświadczenia potwierdzonego aktem notarialnym.

Prawo łowieckie pod lupą parlamentarzystów

Kilka dni temu projekt zmian w prawie łowieckim złożyły Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Celem zmian jest uniemożliwienie polowań w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Kolejne rozwiązanie uchyla przepis wprowadzony ustawą z 14 grudnia ubiegłego roku o karaniu za "umyślne utrudnianie lub uniemożliwianie polowania".

Rządowy projekt nowelizacji prawa łowieckiego, który trafił do Sejmu ponad rok temu, ma przede wszystkim dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku. Wskazał on wówczas na niedostateczna ochronę praw właścicielskich. Przepisy proponowane w projekcie dotyczą obwodów łowieckich, szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań za zniszczenia dokonane przez zwierzynę łowną.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej