Decyzja prezydenta ws. nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej  i odesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. – To trochę zaskakująca decyzja – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog. Na naszej antenie również komentarz Bogumiła Łozińskiego z „Gościa Niedzielnego” i Andrzeja Anusza, politologa. 

2018-02-06, 12:22

Decyzja prezydenta ws. nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

6.02.18 Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy o IPN. Komentarz Krzysztofa Kawęckiego, Bogumiła Łozińskiego i Adama Tomczyńskiego
+
Dodaj do playlisty

– Zdecydowałem się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Przepisy art. 55a wejdą w życie; jednocześnie zdecydowałem, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował prezydent Andrzej Duda.

– Decyzja prezydenta jest trochę zaskakująca; na pewno jest to duży gest w stronę środowisk żydowskich i tych niepokojów, które pojawiły się odnośnie nowelizacji ustawy o IPN – komentował w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki, zauważając przy tym, że Andrzej Duda zaznaczył, iż nowe przepisy nie ograniczają wolności słowa w zakresie działalności artystycznej i badawczej.

Zdaniem Bogumiła Łozińskiego, decyzja prezydenta Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN nie jest zaskoczeniem. – Andrzej Duda był w bardzo trudnej sytuacji. Myślę, że wybrnął w taki sposób, że obie strony w jakiś sposób będą zadowolone – mówił gość PR24, odnosząc się do konfliktu polsko-izraelskiego wokół ustawy. – Prezydent podpisał ustawę, której w obecnych realiach nie dało się nie podpisać. Też mam wątpliwości, co do precyzyjności zapisów. Błąd jednak popełniono na poziomie Senatu; nie doprecyzowano tam przepisów – pointował Bogumił Łoziński.

– Prezydent podjął dobrą decyzję. Z jednej strony podpisanie nowelizacji jasno świadczy o tym, że Polska była ofiarą II wojny światowej i nie można mówić, że brała udział w Holocauście, a z drugiej skierowanie ustawy do TK wskazuje na to, że zapisy rzeczywiście wzbudzały kontrowersje (...) – komentował w PR24 dr Andrzej Anusz.

REKLAMA

Najważniejszy przepis nowelizacji (art. 55a) mówi o tym, że  każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara ma grozić  za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

W Polskim Radiu 24 również komentarz mec. Adama Tomczyńskiego, byłego sędziego, Piotra Andrzejewskiego, członka Trybunału Stanu, a także dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/zz

REKLAMA

___________________

Data emisji: 6.02.18

Godzina emisji: 11.25; 12.06; 12.16 


 

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej