Zabił się, bo nie mógł znieść bezczynności świata wobec Holokaustu. Historia Szmula Zygielbojma

12 maja 1943 roku, w proteście przeciwko obojętności świata wobec Holokaustu, życie odebrał sobie Szmul Zygielbojm – członek Rady Narodowej RP w Londynie. W Polskim Radiu 24 o jego życiu i śmierci opowiadał dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

2018-02-20, 19:00

Zabił się, bo nie mógł znieść bezczynności świata wobec Holokaustu. Historia Szmula Zygielbojma
Szmul Zygielbojm. Foto: wikimedia.commons.com

Posłuchaj

20.02.18 Dr Marcin Urynowicz o Szmulu Zygielbojmie.
+
Dodaj do playlisty

Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo, by zaprotestować przeciwko obojętności świata wobec zbrodni hitlerowskich Niemiec na narodzie żydowskim. 12 maja 1943 roku upadało powstanie w getcie warszawskim, naziści likwidowali żydowską dzielnicę w Warszawie i mordowali jej mieszkańców.

Jak mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, okoliczność śmierci Szmula Zygielbojma były dramatyczne. – Na przełomie kwietnia i maja, gdy Niemcy likwidowali getto warszawskie, jego żona z synem byli w getcie. Gdy Zygielbojm dowiedział się o likwidacji getta, o tym, że wszystkich mordują, zdał sobie sprawę, że jego najbliższa rodzina także nie przetrwa. Samotna kobieta z dzieckiem nie miała bowiem szans na to szans – powiedział ekspert. – Szmul Zygielbojm zdecydował się na tak desperacki krok, mając nadzieję, że jego samobójstwo (…) pobudzi opinię międzynarodową do działania – dodawał dr Urynowicz.

W liście pożegnalnym Zygielbojm napisał: „Nie mogę pozostać w spokoju. Nie mogę żyć, gdy resztki narodu żydowskiego w Polsce, którego jestem przedstawicielem, są likwidowane. Moi towarzysze w getcie warszawskim polegli z bronią w ręku w ostatnim bohaterskim boju. Nie było mi sądzonym zginąć tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich i do ich grobów masowych. Śmiercią swoją pragnę wyrazić najsilniejszy protest przeciw bierności, z którą świat przygląda się i dopuszcza zagłady ludu żydowskiego”.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/pr

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

REKLAMA

___________________

Data emisji: 20.02.18

Godzina emisji: 14:13

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej