Pielgrzymka weteranów armii gen. Andersa i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do Izraela

W niedzielę (11.03) weterani armii generała Andersa, delegacja Polaków, którzy w latach okupacji niemieckiej narażając własne życie ratowali Żydów przed zagładą, a także kombatanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy i dawni działacze opozycji antykomunistycznej rozpoczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

2018-03-08, 16:30

Pielgrzymka weteranów armii gen. Andersa i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do Izraela
Uroczystości przy tablicy upamiętniającej wejście II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa do miasta Imola, N/z kombatanci armii Andersa w 2015 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Poinformował dziś Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Wizyta naszych weteranów w Ziemi Świętej odbywa się w roku kilku jubileuszy. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości staje się okazją podziękowania w ojczyźnie Chrystusa za dar wolności - zaznacza Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który będzie przewodniczyć delegacji udającej się do Izraela. Minister podkreśla, że "dla żołnierzy generała Andersa pielgrzymka przywoła wspomnienia sprzed 75 lat, kiedy to po wyjściu z piekła sowieckich łagrów dotarli do Palestyny i stąd ruszyli wyzwalać Europę spod niemieckiego jarzma".

Pielgrzymka rozpocznie się od nawiedzenia Sanktuarium Stella Maris na górze Karmel w pobliżu Hajfy oraz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edytę Stein. Kolejnego dnia weterani walk o niepodległość będą uczestniczyć w uroczystości pod Ołtarzem Ojczyzny wybudowanym przez żołnierzy generała Władysława Andersa w Tyberiadzie nad Jeziorem Genezaret. W czasie pobytu w Izraelu kombatanci będą modlić się między innymi przy polskiej kwaterze Cmentarza Wojennego Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Ramli, nawiedzą Bazylikę Konania oraz trzecią stację Drogi Krzyżowej, której wystrój ufundowali w czasie wojny polscy żołnierze. Nawiedzą też Bazylikę Grobu Pańskiego.

Wizyta w Izraelu zakończy się wizytą i złożeniem wieńca w Izbie Pamięci Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, który obchodzi 65. rocznicę powstania. Weterani złożą też wieniec przed pomnikiem żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Wojsku Polskim w czasie drugiej wojny światowej. Nawiedzą również grób żołnierza 2. Korpusu Polskiego Menachema Begina na Górze Oliwnej.

Kombatantom towarzyszyć będą przedstawiciele władz państwowych: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska, senator Anna Maria Anders oraz wiceprezes IPN Jan Baster. Opiekunem pielgrzymki będzie jeden z najwybitniejszych polskich biblistów ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.
Podczas pielgrzymki zaplanowane jest także spotkanie z kombatantami mieszkającymi w Izraelu.

rr

Polecane

Wróć do strony głównej