Stosunki Warszawa-Bruksela. "Kierowcą z tylnego siedzenia jest rząd Niemiec"

– Obserwujemy pewnego rodzaju ocieplenie po obu stronach – oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do konfliktu na linii Polska-Komisja Europejska. W ostatnich dniach w Polsce przebywał wiceszef KE, Frans Timmermans. Wizytę Timmermansa skomentował też w PR24 prof. Robert Grzeszczak z Instytutu Prawa Międzynarodowego UW.

2018-04-12, 12:02

Stosunki Warszawa-Bruksela. "Kierowcą z tylnego siedzenia jest rząd Niemiec"
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

12.04.18 Będzie porozumienie na linii Warszawa-Bruksela? Komentarz prof. Tomasza Grzegorza Grossego
+
Dodaj do playlisty

Sejm pracuje nad zmianami w ustawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości – o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym.

Tymczasem, jak komentował na naszej antenie prof. Tomasz Grzegorz Grosse, w kontekście kontrowersji wokół reformy polskiego sądownictwa, można mówić również o trzeciej stronie sporu. – Takim „kierowcą z tylnego siedzenia” jest rząd Niemiec. Ocieplenie relacji miedzy Warszawą a Berlinem zaowocowało też ociepleniem relacji w konkretnym konflikcie między Polską a Komisją Europejską – zauważył gość Polskiego Radia 24.

Europeista ocenił przy tym, że zarówno Warszawa, jak i Bruksela obecnie zdają się dążyć do kompromisu. – Celem jest wycofanie wniosku KE do państw członkowskich, wszczynającego procedurę z tytułu art. 7 traktatu unijnego – wskazywał prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Kluczem w ostatecznym porozumieniu mogą być zmiany, nad którymi obecnie pracują posłowie. – Czy to wystarczy? Nie do końca da się to przewidzieć, analizując wypowiedzi Timmermansa – powiedział na naszej antenie ekspert.

Zdaniem prof. Roberta Grzeszczaka wszyscy szukają godnego wyjścia z problemu  – Współpracujemy z Komisją Europejską, prowadzimy wspólne sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości, mamy wspólnotę interesów w różnych dziedzinach. Komisja widzi, że nie ma poparcia dużej ilości państw, by przeprowadzić procedurę praworządności. Polska robi pewne ruchy, zmiany w ustawach nie są zasadnicze, ale cieszę się, że zapanował wiosenny duch rozmów. KE zdecydowała się na wyciszenie sporu – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi, że bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Jest w nim też mowa o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Wiek ma być taki sam dla kobiet i mężczyzn i wynosić 65 lat.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

REKLAMA

__________________

Data emisji: 12.04.18

Godzina emisji: 10.45


 

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej