XIV Dalajlama odwiedza kolejne kraje. „Promuje buddyjskie dziedzictwo Indii”
Litwa i Łotwa były krajami, które w ostatnich dniach odwiedził duchowy przywódca Tybetańczyków XIV Dalajlama. Kontynuuje on podróż po świecie, podczas której głosi przesłanie swojego narodu. Na temat sytuacji Tybetu i misji XIV Dalajlamy mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Adam Kozieł z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
2018-06-16, 20:40
Posłuchaj
Przeciwko zagranicznym wizytom XIV Dalajlamy sprzeciwiają się władze Chin, które kontrolują terytorium Tybetu. Sam duchowy przywódca tego regionu podkreśla, że nie ma lepszej promocji dla jego wyjazdów. Adam Kozieł zgodził się z tym stwierdzeniem, ale zwrócił również uwagę na negatywne skutki w zachowaniu Chin.
– Mamy wiele przykładów, że działania chińskich polityków sprawiają, iż Dalajlama, który na początku lat 90. był ulubionym „świętym” dla światowych przywódców, dziś nie jest już tak mile widziany w ich gabinetach – wyjaśnił tłumacz dzieł Dalajlamy.
Promowanie ludzkich wartości, do których można zaliczyć współczucie, dobro, zrozumienie i wybaczenie, propagowanie dialogu i harmonii między religiami oraz bycie rzecznikiem 6 mln Tybetańczyków. To najważniejsze zadania, które stoją przed Dalajlamą. Zwrócił na nie uwagę Adam Kozieł.
– Mówi też o swojej czwartej misji, za którą uważa ożywienie ducha oraz idei buddyjskiego uniwersytetu Nalanda, z którego Tybetańczycy importowali całe dziedzictwo buddyjskich Indii. Wizyty na Łotwie stały się corocznymi spotkaniami z wyznawcami buddyzmu ze świata rosyjskojęzycznego – dodał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Audycję „Świat w Powiększeniu” prowadził Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/db
----------------------
Data emisji: 16.06.18
Godzina emisji: 19:45
REKLAMA