Operacja "Ostra Brama". "W Wilnie mówimy, że upamiętniamy Powstanie Wileńskie"
Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało obchody 74. rocznicy operacji "Ostra Brama". Uroczystości odbyły się w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu, na cmentarzu na Rossie i w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Na temat przebiegu uroczystości mówił Artur Kondrat, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
2018-07-07, 14:56
Posłuchaj
Operacja wojskowa "Ostra Brama" rozpoczęła się 7 lipca 1944 r. Wzięly w niej udział oddziały Armii Krajowej, w ramach akcji „Burza”. Celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego i wystąpienie wobec Armii Czerwonej „w roli gospodarza terenu”.
– W Wilnie mówimy, że upamiętniamy Powstanie Wileńskie. To drugi co do wielkości czyn zbrojny. Warto pamiętać, że wielu z tych, którzy walczyli o zdobycie Wilna, oddało swoje życie. Inni natomiast zostali aresztowani i wylądowali w syberyjskich łagrach. Swoją obecnością chcieliśmy pokazać, że państwo polskie oraz nasz naród pamiętają o bohaterach, którzy polegli w imię zachowania granic z okresu II Rzeczypospolitej – powiedział Artur Kondrat.
Operacja "Ostra Brama" jest w polskiej historii nieco mniej znana. Dopiero od kilku lat Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej organizuje uroczystości upamiętniające to wydarzenie. – Co roku pragniemy robić wszystko, by naród polski i rodacy mieszkający na Wileńszczyźnie dowiedzieli się o tym czynie zbrojnym oraz żeby zachęcić kolejnych ludzi do tego, by uczestniczyli w obchodach upamiętniających to wydarzenie – dodał Artur Kondrat.
Na temat przebiegu i znaczenia operacji „Ostra Brama” mówił historyk i politolog Jarosław Wołkonowski z wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku.
REKLAMA
Rozmawiał Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie.
Polskie Radio 24/db
---------------------
Data emisji: 07.07.18
Godzina emisji: 13:35
REKLAMA