Jest decyzja środowiskowa dla ważnego gazociągu na Pomorzu
Jest decyzja środowiskowa dla budowy ośmiokilometrowego odcinka Reszki-Wiczlino, gazociągu Szczecin-Gdańsk. Inwestycja zlokalizowana jest w województwie pomorskim w gminie Wejherowo oraz w Gdyni.
2018-07-13, 17:05
Posłuchaj
Harmonogram zakłada wykonanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę w 2018 r. Budowa ma się zakończyć do 2020 r.
Operator polskiego systemu przesyłu gazu podkreślił, że budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Reszki-Wiczlino jest ważnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw tego paliwa.
- Dzięki tej inwestycji będzie możliwe zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu do odbiorców w regionie. Gazociąg umożliwi współpracę kawernowego podziemnego magazynu gazu Kosakowo z krajową siecią przesyłową. Przedsięwzięcie wpłynie także na uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje - podkreślił Gaz-System.
Spółka oceniła, że inwestycja będzie korzystna dla społeczności lokalnej. Gaz-System będzie rokrocznie odprowadzać do kasy gminy podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości odcinka gazociągu.
Rynek gazu nie tylko w Polsce przechodzi bardzo duże zmiany
Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stepień w wypowiedzi dla IAR podkreślił, że rynek ten nie tylko w Polsce przechodzi bardzo duże zmiany. Podkreślił, że dzięki nowym inwestycjom takim jak na przykład gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, a także połączeń z innymi krajami, możemy stać się hubem, centrum gazowym w regionie.
Chodzi o obrót i magazynowanie tego surowca. - Zmiany polegają przede wszystkim na tym, że odchodzi się coraz bardziej od kontraktów długoterminowych na rzecz krótszych umów, aukcji, na rzecz dużo bardziej elastycznego i płynnego rynku - powiedział.
Dodał, że w ostatnich latach spółka średnio w roku wydawała na inwestycje blisko miliard złotych rocznie. W ciągu najbliższych lat kwota ta wzrośnie do 1,5-2 miliardów złotych rocznie. Wyjaśnił, że inwestycje, które spółka prowadzi pogrupowane są w kilka programów międzynarodowych i krajowych.
Zdaniem ekspertów, po 2022 roku kiedy wygaśnie długoterminowy kontrakt jamalski, dzięki powstającym właśnie inwestycjom, Polska będzie mogła uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji.
PAP, IAR, NRG, kw