Utrata pracy, przecenianie możliwości finansowych, kupowanie zbędnych rzeczy - czyli skąd te długi?
Ponad 6 procent dorosłych Polaków ma przeterminowane długi - wynika z informacji Big InfoMonitor. Pod koniec lipca kwota przeterminowanych o minimum 30 dni zobowiązań dłużników wyniosła blisko 41,2 miliarda złotych.
2018-08-20, 14:50
Jak powiedziała IAR Agnieszka Salach z biura prasowego Grupy Kruk, najczęstszym powodem jest brak wystarczającej ilości pieniędzy na opłacenie bieżących rachunków i podstawowych zakupów.
Przyczyny polskich długów
Brak pieniędzy na najważniejsze wydatki doprowadził do zadłużenia niemal 36 procent osób. 33 procent badanych do zadłużenia doprowadziła utrata pracy. 30 procent ankietowanych przyznało natomiast, że przeceniło swoje możliwości finansowe i nie było w stanie spłacać w terminie rat kredytów i pożyczek. Co dziesiąta osoba przyznała, że kupowała niepotrzebne rzeczy i stąd wzięło się jej zadłużenie.
Z badania wynika również, że istotny wpływ na przyczyny zadłużenia może mieć miejsce zamieszkania. Okazało się, że spory odsetek zadłużonych to mieszkańcy wsi i małych miejscowości, gdzie zarobki są niższe niż w dużych miastach. Utrata pracy jest natomiast najczęstszym powodem zadłużenia mieszkańców dużych miast.
Kontrola wydatków
REKLAMA
Agnieszka Salach zwraca uwagę, że na naszą sytuację finansową duży wpływ ma nie tylko zasobność portfela, ale też wiedza finansowa i nawyki. Ważna jest kontrola wydatków w stosunku do przychodów i jak się okazuje, nie każdy zdaje sobie sprawę jaką część pieniędzy potrzebuje na opłacenie podstawowych rachunków.
Zaznaczyła, że najbardziej zadłużone są osoby między 36 a 45 rokiem życia.
IAR, ak, NRG
REKLAMA