Referendum w Macedonii. "Problem jest nie tylko w nazwie republiki"

- Konflikt wokół Macedonii istnieje od rozpadu Jugosławii, od 1992 roku. Ten kraj ma problemy ze wszystkimi sąsiadami, w tym naczelny z Grecją, która blokuje wejście republiki do UE i NATO - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

2018-09-30, 20:34

Referendum w Macedonii. "Problem jest nie tylko w nazwie republiki"

Posłuchaj

30.09.18 Świat w powiększeniu. Referendum w Macedonii
+
Dodaj do playlisty

Macedończycy w niedzielę głosowali w sprawie zmiany nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej, która miałaby utorować drogę do członkostwa Macedonii w UE i NATO oraz zakończyć wieloletni spór z Grecją. Władze Macedonii zgodziły się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa, a w zamian Grecja zobowiązała się nie blokować już przystąpienia byłej jugosłowiańskiej republiki do UE i NATO.

Jednak zdaniem dr Małgorzaty Bonikowskiej problem jest głębszy niż nazwa państwa. - Przyczyną są napięcia wokół krainy, zaszłości historyczne, etniczna struktura, problemy religijne, graniczne i tożsamościowe. Dla Greków Macedonia jest historyczną krainą, całe dziedzictwo związane z Aleksandrem Macedońskim jest greckie. Z kolei Macedończycy z byłej jugosłowiańskiej republiki są Słowianami, najbliżsi kulturowo są im Bułgarzy - mówiła dr Bonikowska. 

Historyczna, grecka Macedonia to dziś mniej więcej 40 proc. terytorium republiki. Reszta znajduje się w Grecji i częściowo w Bułgarii. - Bułgarzy nazywają Macedonię "Zachodnią Bułgarią". Dla sąsiadującej Serbii Macedonia jest częścią dziedzictwa Jugosławii. Serbowie patrząc na Macedonię mówią "Południowa Serbia". Obok jest też Albania. Mniej więcej jedna czwarta ludności republiki Macedonii to Albańczycy, którzy z kolei są Muzułmanami -  tłumaczyła ekspertka.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem audycji Świat w Powiększeniu był Krzysztof Renik.

Data emisji: 30.09

Godzina emisji: 19.46

PR24/tj

REKLAMA

   

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej