Współpraca nauki, biznesu i rolników. Powstają innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa
Działanie „Współpraca” wdrażane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ma umożliwić współpracę rolników, naukowców, przedsiębiorców i doradców rolniczych. Tworzą oni tak zwane Grupy Operacyjne. Celem podejmowanych przez nie działań jest zwiększenie udziału rolników w dochodach ze sprzedaży produktów poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do praktyki rolniczej.
2018-11-19, 13:30
Posłuchaj
Jedną z działających już grup jest „Pradawne ziarno”. - Moja grupa operacyjna łączy 10 podmiotów z czego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny w Bydgoszczy - wyjaśnia jej współzałożycielka i liderka, prof. Małgorzata Szczepanek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.
Grupa wyznaczyła sobie konkretne cele do zrealizowania.
- Pierwszym z nich jest opracowanie innowacyjnych technologii uprawy pszenic pierwotnych. Ziarno, które podlega badaniom pochodzi z naszej uczelni oraz z gospodarstw ekologicznych - wyjaśniła.
W wyniku pilotażowego naboru przeprowadzonego w ubiegłym roku, na dofinansowanie może liczyć obecnie 17 grup. 10 z nich podpisało umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację zaplanowanych operacji.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA