Agnieszka Bryc: bezpieczeństwo to system naczyń połączonych
- Estonia jest przykładem państwa, które osiągnęło mistrzowski poziom w sferze cyberbezpieczeństwa, a Litwa wyspecjalizowała się w kwestii służb specjalnych, służb bezpieczeństwa – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2018-11-24, 21:50
Posłuchaj
W sobotę zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw bałtyckich na Litwie. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia wschodniej flanki NATO i obecności wojsk amerykańskich w Polsce, które wzmacniają zdolności obronne całej wschodniej flanki NATO.
Polska dołączyła do programu współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Wilnie deklarację o przystąpieniu do programu "Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO.
- Jeżeli uświadomimy sobie, że bezpieczeństwo jest systemem naczyń połączonych, to faktycznie bezpieczeństwo Polski warunkuje bezpieczeństwo państw bałtyckich, a słabości i zagrożenia, przed którymi stoją państwa bałtyckie, wpływają także na osłabienie bezpieczeństwa Polski – powiedziała Agnieszka Bryc.
Jak zaznaczyła, Polska współdzieli flankę wschodnią z państwami bałtyckimi. - Nasza współpraca z nimi jest kwestią kluczową. Państwa bałtyckie są o tyle istotne, że starają się być nie tylko wiarygodnymi, ale wnoszącymi wiele w sojusz NATO partnerami. Estonia jest przykładem państwa, które osiągnęło mistrzowski poziom w sferze cyberbezpieczeństwa, a Litwa wyspecjalizowała się w kwestii służb specjalnych, służb bezpieczeństwa – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Bogumił Husejnow.
Polskie Radio 24/bartos
----------------------
REKLAMA
Data emisji: 24.11.2018
Godzina emisji: 19.45
REKLAMA