Programy społeczne sukcesem trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości

2018-12-08, 11:55

Programy społeczne sukcesem trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Foto: Shutterstock

- Nasza formacja działa zgodnie z zasadami prawa i praworządności, uczciwości i przyzwoitości; nasi przeciwnicy być może mają często te słowa na ustach, ale w praktyce nie ma nawet cienia tego rodzaju działania - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Trzy lata rządów próbowali posumować goście debaty w Polskim Radiu 24: Marek Król (Tygodnik_Sieci), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Adam Buła (Polska The Times).

Posłuchaj

08.12.18 Debata w PR24
+
Dodaj do playlisty

Marek Król zwracał uwagę na świetne wyniki gospodarki. - Parametry ekonomiczne są rewelacyjne, wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie. Jedynym mankamentem są słabe inwestycje, zwłaszcza w sferze przedsiębiorstw prywatnych. PiS znokautowało poprzednie ekipy na czele z ekipą Platformy Obywatelskiej -. Za mankamenty gość debaty uznał m.in. reformę szkolnictwa wyższego. - Nie podoba mi się reforma Jarosława Gowina, to co jest potrzebne polskiej nauce to rynek, a nie dawanie pieniędzy i nie rozliczanie z nich. To jest system socjalistyczny, który nie premiuje ludzi utalentowanych – podkreślał.

Adam Buła zgadzał się z dobrą oceną stanu gospodarki, zwrócił uwagę, że cykl dobrej koniunktury może wkrótce się skończyć, na co wskazywać może m.in. indeks PMI. Podkreślił także efekty programu 500 plus, który wg niego nie miał wpływu na demografię, ale nieoczekiwanie miał przełożenie na kwestię skrajnego ubóstwa. Za dyskusyjną uznał natomiast politykę zagraniczną rządu. – Sprawa ustawy o IPN była zupełnie niepotrzebna, to była porażka, tym bardziej, że wcześniej działające spontaniczne ruchy obrony dobrego imienia Polski odnosiły sukcesy – zauważył gość PR24.

Jacek Liziniewicz zaznaczył, że programy społeczne, w tym 500 plus wpływają na podniesienie poziomu konsumpcji, która jest jednym z kół zamachowych gospodarki. Sposobem na wzrost poziomu inwestycji powinno być zdaniem publicysty efektywne korzystanie ze środków Unii Europejskiej. Odniósł się także do polityki zagranicznej. – Ostatnie pół roku aktywności to jest zupełnie inny poziom od tego, który był wcześniej, czego dowodem może być sprawa sądownictwa i sporu w Trybunale Unii Europejskiej -.

Więcej w zapisie audycji.

Debatę prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 08.12.2018

Godzina emisji: 10:06

Polecane

Wróć do strony głównej