Nowe przepisy to same korzyści dla Kół Gospodyń Wiejskich
W połowie listopada weszła w życie Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich. Zgodnie z uchwaloną nową regulacją, koła, które zarejestrują się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zyskają osobowość prawną, dzięki czemu będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje. O sytuacji Kół Gospodyń Wiejskich ze Stanisławem Andersem ze wsi Kołodzieje (w woj. pomorskim) rozmawia w radiowej Jedynce Tomasz Matusiak.
2018-12-16, 14:20
Posłuchaj
- Nowa ustawa to same korzyści. Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich działały jako stowarzyszenia. Po wejściu w życie nowych przepisów trzeba wyrejestrować istniejące koła i zarejestrować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wyjaśniał Stanisław Anders.
Żeby założyć koło musi powstać komitet założycielski oraz musi być co najmniej 10 osób. Trzeba też być mieszkańcem danej wsi.
Co ważne członkami koła mogą być również mężczyźni. - A nawet powinni. Dlatego, że to nie tylko gotowanie. Warto byłoby połączyć działania kół z np. ochotniczą strażą pożarną. Koła Gospodyń Wiejskich zajmują się propagowaniem kultury na wsi. To kolebka życia na wsi. - dodał.
Zdaniem Stanisława Andersa, dzięki nowym przepisom, koła będą miały więcej możliwości i będą mogły rozwijać swoją działalność.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw
REKLAMA