Ceny prądu: Komisja Europejska może się nie zgodzić na rządowe wsparcie dla koncernów
Nie wiadomo, czy ceny prądu w Polsce pozostaną na niezmiennym poziomie. Zdaniem ekspertów, Komisja Europejska może nie zgodzić się, by polski rząd wypłacał rekompensaty firmom energetycznym.
2019-01-08, 17:01
− Jest bardzo prawdopodobne, że Komisja Europejska wyrazi sprzeciw wobec decyzji polskiego rządu o wprowadzeniu rekompensat – mówił w radiowej Jedynce Bartłomiej Derski, dziennikarz portalu wysokienapiecie.pl.
Komisja Europejska orzekała już przeciwko regulacji cen
I przypomina, że były już orzeczenia mówiące o tym, że jakakolwiek regulacja cen, zwłaszcza dla biznesu, jest, zgodnie z unijnymi traktatami, niedozwolona.
− Więc wszystko wskazuje na to, że rząd polski będzie musiał uzyskać notyfikację w Komisji Europejskiej w tej sprawie, zresztą sama Komisja wysłała już pismo z prośbą o takie działanie – mówi gość radiowej Jedynki.
Do tego dochodzą koszty uprawnień do emisji CO2
I dodaje, że na cenę energii elektrycznej oprócz akcyzy i opłaty przejściowej ma także wpływ koszt uprawnień do emisji CO2 podkreśla dziennikarz.
REKLAMA
Wyjaśnia, że wciąż musimy kupować uprawnienia do emisji CO2, a tych ostatnio jest coraz mniej na rynku i ich ceny w ostatnich miesiącach poszły ostro w górę.
− To przekłada się na ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym – mówi Bartłomiej Derski.
Rekompensaty dla koncernów zakwalifikowane jako pomoc publiczna?
− Rekompensaty wypłacane firmom energetycznym mogą zostać zakwalifikowane jako pomoc publiczna, czego zabrania prawo UE - mówi Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.
I wyjaśnia, że istotą jest, aby wszystkie podmioty w Unii Europejskiej były traktowane równo, i Komisja Europejska ma kompetencje aby określić, czy to jest pomoc publiczna.
REKLAMA
Firmy energetyczne mogą mieć problem?
− My uważamy, że takie ryzyko istnieje, choć w przypadku pomocy dla gospodarstw domowych i dużych przedsiębiorstw takie ryzyko jest mniejsze, ale w przypadku małych i średnich odbiorców działania rządu mogą zostać uznane za pomoc publiczną - mówi ekspertka.
I dodaje, że wtedy możemy mieć do czynienia z dużym chaosem, gdyż rozwiązania prawne weszły już w życie, a wtedy firmy będą zmuszone do zwrotu pieniędzy, co nie będzie dla nich korzystne.
Przypomnijmy, że od nowego roku obowiązuje ustawa, która zmienia m.in. przepisy o podatku akcyzowym. Zakłada m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej o 95 proc., oraz rekompensaty dla firm energetycznych.
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA
REKLAMA