Projekt Nowego Trójmorza kluczowy dla polskich firm i infrastruktury kraju

Gospodarczy projekt Nowego Trójmorza – to najważniejszy gospodarczy projekt dla polskich firm i rozwoju krajowej infrastruktury – mówią eksperci.

2019-01-21, 17:06

Projekt Nowego Trójmorza kluczowy dla polskich firm i infrastruktury kraju
Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 13 krajów, to szansa na rozbudowę infrastruktury na osi północ-południe w tej części Europy i wzmocnienie Unii Europejskiej jako całości.Foto: pixabay

Niewątpliwie Trójmorze stworzy przestrzeń niezbędnej stabilizacji pomiędzy trzema morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym.

Jak się ocenia, ponad trzy lata od momentu inauguracji Trójmorza przyszedł czas na wkroczenie w fazę realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Trójmorze dyktowane jest przede wszystkim bezpieczeństwem regionu, potrzebą budowy infrastruktury łączącej państwa Trójmorza, koniecznością intensyfikacji współpracy gospodarczej i energetycznej.

USA zapewniają, że gwarantują wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza

Jak podkreślił sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry, wsparcie zarówno Unii Europejskiej jak również Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza jest zagwarantowane.

USA oceniają, że projekt wzmocni bezpieczeństwo gospodarcze krajów leżących na jego osi

Generał James L Jones, wieloletni doradca prezydentów USA ds. bezpieczeństwa narodowego i krzewiciel idei nowego Trójmorza zaznacza, że projekt wzmocni bezpieczeństwo i gospodarczą ekspansję krajów na jego osi, a w efekcie także całej Europy i wspólnoty transatlantyckiej. Jak dodaje, Stany Zjednoczone mają zaś obowiązek okazać tej inicjatywie swoje wsparcie w sektorze publicznym i prywatnym.

Spotkanie z gen. Jamesem L. Jonesem odbyli eksperci programu Polska 3.0, uznanego strategicznym projektem nowego Trójmorza i prezentowanego na zeszłorocznym Szczycie Trójmorza w Bukareszcie.

Między innymi Zbigniew Żmudziński, przewodniczący rady programowej i Andrzej Voigt.

Powodzenie projektu Trójmorza zależy nie tylko od rządów, ale współpracy z sektorem prywatnym

Ekspert programu Polska 3.0, który zaznacza, że sukces projektu Trójmorza zależeć będzie nie tylko od współpracy rządów krajów na jego osi, ale równie ważna będzie współpraca sektora prywatnego i organizacji wspierających rozwój i realizację tej inicjatywy.

REKLAMA

Czym jest Projekt 3.0

Takim projektem jest Polska 3.0, zakładająca budowę multimodalnego Centrum Logistycznego Gorzyczki-Wierzniowice - w ramach którego mieści się połączenie Dunaj-Odra - oraz przedłużenie tzw. Szerokiego Toru do planowanego Centrum Logistycznego (Nowy Jedwabny Szlak).

„Ważna jest także współpraca na osi przedsiębiorstw i klastrów. Inicjatywa ma na celu zacieśnienie więzi gospodarczych, doprowadzenie do takich silnych gospodarczych powiązań, jakie funkcjonują w Europie Zachodniej” - podkreśla Michał Macek, ekspert ds. Internacjonalizacji Klastrów Polska 3.0.

Projekt Trójmorza obejmuje 13 krajów

Inicjatywa, obejmująca 13 krajów, to szansa na rozbudowę infrastruktury na osi północ-południe w tej części Europy i wzmocnienie Unii Europejskiej jako całości.

Projekt przewiduje 150 inwestycji wartych ponad 200 mld zł

Przygotowane jest 150 projektów o łącznej wartości ponad 200 mld zł, w tym 79 projektów w dziedzinie transportu na łączną sumę 35,4 mld euro.

W tym roku, kolejny Szczyt Trójmorza odbędzie się w Słowenii.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej