Czy brexit zostanie odroczony?
Czy możliwe jest odroczenie Brexitu, zastanawiali się goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
2019-01-29, 13:43
Posłuchaj
Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Monika Kurtek, Bank Pocztowy, Maciej Stańczuk z Konfederacji Lewiatan oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
W brytyjskim parlamencie dzisiaj głosowanie nad dalszymi krokami w sprawie brexitu. Dwa tygodnie temu Izba Gmin odrzuciła umowę forsowaną przez Theresę May.
Monika Kurtek nie spodziewa się rozwiązania patu, z jakim mamy do czynienia w brytyjskim parlamencie.
W dzisiejszym głosowaniu największe szanse ma poprawka o przesunięciu brexitu
− Wydaje się, że z 19 zgłoszonych poprawek, największe szanse na przegłosowanie ma ta o przesunięciu daty terminu brexitu –mówi ekonomistka.
REKLAMA
I dodaje, że to oznaczałoby przesunięcie w czasie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nie byłoby korzystne zarówno dla Unii Europejskiej, ani dla Wielkiej Brytanii.
− Przesunięcie wyjścia oznaczałoby, że Wielka Brytania musi wziąć udział w wyborach do Europarlamentu – mówi Monika Kurtek.
Ale, jak dodaje, Wielka Brytania sama zgotowała sobie ten los.
Marcin Roszkowski zauważając, że negocjacje nie są sielanką dla Wielkiej Brytanii i dla jej rządu, mówi, że trudno się dziwić tej sytuacji.
REKLAMA
Nad brexitem ciąży podział brytyjskiego społeczeństwa
Monika Kurtek zauważa, że ta sytuacja wynika też z faktu, że w referendum brexitowym różnica między jego zwolennikami a przeciwnikami nie była wielka, stąd wciąż widać ten podział.
Odroczenie najlepszym pomysłem na chaos?
Maciej Stańczuk podkreśla, że mamy do czynienia ze skrajnie chaotyczną sytuacją, w której nic nie można przewidzieć co się w Wielkiej Brytanii wydarzy.
− Może rzeczywiście, w tym chaosie, najlepszym rozwiązaniem jest odroczenie decyzji o wyjściu o kilka miesięcy i w tym czasie do głosu powinni dojść analitycy, powinno się poznać rzeczowe analizy dotyczące kosztów brexitu – mówi gość Polskiego Radia 24.
Anna Grabowska, jk
REKLAMA
REKLAMA