Ubezpieczenia eksportowe
Ubezpieczenia eksportowe są udzielane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku, o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
2019-04-25, 14:44
Posłuchaj
Regulacje w ustawie z lipca 1994 roku, oznaczają, że gdy dochodzi do wypłaty odszkodowań, środki są zagwarantowane przez państwo.
- Mamy trzy rodzaje podstawowych ubezpieczeń eksportowych, Są to: ubezpieczenia kredytów eksportowych, kontraktów eksportowych i ubezpieczenie inwestycji bezpośrednich za granicą - wyjaśnia Piotr Maciaszek - dyrektor biura ubezpieczeń kredytów inwestycyjnych w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
Ubezpieczenia eksportowe regulowane są nie tylko przez przepisy prawa polskiego, ale również przez przepisy prawa unijnego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Mówimy o ubezpieczeniach, które dotyczą kredytów i kontraktów eksportowych z okresem spłaty w ciągu dwóch i więcej lat.
Najbardziej szczegółowe regulacje są oczywiście na poziomie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, natomiast Unia Europejska implementowała zasady dotyczące ubezpieczeń eksportowych, ustanowione przez OECD, w ramach swego wewnętrznego porządku prawnego.
REKLAMA
- Jesteśmy związani na trzech płaszczyznach, które stanowią: OECD, Unia Europejska i przepisy krajowe, regulujące zasady prowadzenia tych ubezpieczeń -podkreśla Piotr Maciaszek.
W roku 2018 obroty KUKE w obszarze ubezpieczeń były rekordowe i wyniosły 2,1 mld złotych, ubezpieczonych w ramach dziewięciu umów, dotyczących dóbr o charakterze inwestycyjnym. W większości były to kredyty bankowe udzielone na sfinansowanie kontraktów eksportowych, realizowanych przez polskich przedsiębiorców. Składka przypisana (kwota składek brutto należna z tytułu zawartych umów ubezpieczenia) to prawie 93 miliony złotych. W stosunku do roku 2017, wzrost jeśli chodzi o ubezpieczenia i obroty wyniósł 58%. Ubezpieczenia eksportowe, zgodnie z ustawą są prowadzone wyłącznie przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S. A.
- Jesteśmy jedynym zakładem ubezpieczeń w Polsce, który ma ustawowy mandat do prowadzenia tego rodzaju działalności - podkreśla rozmówca.
9 transakcji ubezpieczonych w roku 2018 dotyczyło przede wszystkim takich krajów jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Ukraina i Norwegia. To swego rodzaju novum, ponieważ historycznie rzecz ujmując zawsze dominowały ubezpieczenia związane z przedsięwzięciami za naszą wschodnią granicą. (Białoruś, Rosja, Ukraina).
REKLAMA
Jednak działalność KUKE dotyczy krajów nie tylko o podwyższonym ryzyku, ale też wszystkich krajów, nawet wysokorozwiniętych, czego przykładem jest wspomniana transakcja norweska. Na Ukrainie do połowy 2017 roku ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym były niedostępne.
Później Ukraina otworzyła się na tego rodzaju działania z zewnątrz. To spowodowało, że KUKE może się pochwalić drugim co do wielkości zaangażowaniem na rynku ukraińskim w 2018 roku, jeżeli chodzi o nowe zawarte umowy ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym. Przed nami są tylko Niemcy.
- Mówię o danych opublikowanych przez Unię Berneńską, czyli stowarzyszenie zrzeszające wszystkie zakłady ubezpieczeń, zajmujące się ubezpieczaniem handlu na świecie - zaznacza Piotr Maciaszek.
Dariusz Kwiatkowski, jk, NRG
REKLAMA
![Logo NBP](http://static.prsa.pl/images/38850446-59ec-4a5c-8fea-96a8b833cc4c.jpg)
REKLAMA