Mariusz Cielma: dzięki NATO możemy inaczej patrzeć na bezpieczeństwo Polski i naszego regionu

- Twardy element wojskowy naszego bezpieczeństwa jest zgrupowany wokół NATO. Innego wyboru praktycznie nie mamy, ponieważ położenie geopolityczne Polski wymaga od nas przystąpienie do jakiegoś sojuszu - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma, publicysta portalu DziennikZbrojny.pl. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, ekspert z Uczelni Łazarskiego.

2019-05-03, 13:45

Mariusz Cielma: dzięki NATO możemy inaczej patrzeć na bezpieczeństwo Polski i naszego regionu
Polskie wojsko podczas defilady. Foto: shutterstock/irena iris szewczyk

Posłuchaj

03.05.19 Mariusz Cielma (DziennikZbrojny.pl) o wadze NATO dla bezpieczeństwa Polski
+
Dodaj do playlisty

3 maja na Wisłostradzie w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem "Silni w sojuszach". Setki wojskowych pojazdów przejedzie ulicami stolicy z okazji Święta Konstytucji oraz 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20. rocznicy członkostwa naszego kraju w NATO.

Powiązany Artykuł

wojsko shutterstock 1200.jpg
Wielka defilada 3 maja przejdzie ulicami Warszawy. Zobacz program

- Dzięki NATO możemy inaczej patrzeć na bezpieczeństwo Polski i naszego regionu. Warto przypomnieć rok 2014 i wydarzenia na Ukrainie. Dzięki przynależności do największego sojuszu militarnego na świecie możemy spać spokojnie - stwierdził Mariusz Cielma. Publicysta zauważył, że Sojusz Północnoatlantycki opiera się na potencjale politycznym i militarnym Stanów Zjednoczonych. - Na ich parasolu atomowym - dodał.

Gość programu podkreślił, że armia jest w dzisiejszych czasach przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej. - W wielu przypadkach jednak współczesne państwa nie stać na utrzymywanie potencjału wojskowego, ponieważ jest to bardzo kosztowne. To są technologie, które pochłaniają dużo więcej środków finansowych niż 20-30 lat temu. Widać to po modernizacji polskiej armii, gdzie kontrakty są liczone w dziesiątkach miliardów złotych - komentował Mariusz Cielma.

REKLAMA

Artur Wróblewski stwierdził zaś, że Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki były egzystencjalnymi celami Polski po 1989 roku. - Pamiętajmy, że dzięki tym sojuszom na trwałe zakorzeniliśmy się w zachodnim judeo-chrześcijańskim świecie i być może dopiero teraz symbolicznie kończymy z 1795 rokiem - trzecim rozbiorem Polski. NATO skutecznie oddziela nas od rosyjskiej strefy wpływów - powiedział ekspert.

REKLAMA

Po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. Oprócz Wojska Polskiego będą także wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Nie zabraknie przedstawicieli organizacji proobronnych, uczniów klas mundurowych i pocztów sztandarowych. W defiladzie weźmie udział ponad 200 pojazdów i blisko 2 tys. osób - z Polski i zagranicy.

Powiązany Artykuł

664_364.jpg
Konstytucja 3 maja 1791. Zobacz serwis specjalny

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/jp

REKLAMA

------------------------------------

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 11.09, 14.09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej